آخرین اخبارپرونده ی روزپزشکی و سلامت

فلوکستین چگونه بر عملکرد ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟

به گزارش سرويس پزشكي و سلامت پايگاه خبري صارم آنلاين،ديروز خبري مبني بر اثر داروي فلوكستين منتشر شد و سوالات و واكنش هاي زيادي را در پي داشت.
به همين منظور خبرنگار صارم آنلاين در تماس با پروفسور عليرضا رنجبر به واكاوي علمي آن به منظور رفع ابهامات ايجاد شده پرداخته است.
‌ پروفسور عليرضا رنجبر در گفت و گو با صارم آنلاين در تشريح اين خبر گفت: اینچنین بنظر می آید که مکانیسم‌ اثر فلوکستین در کاهش رپلیکیشن ویروس SARS-COV-2 در آزمایشگاه در ارتباط با سروتونین و یا Serotonin reuptake receptor نمی باشد.
وي همچنين گفت: در دیگر داروهای این خانواده به مانند Paroxetin ، Citralopram و یا Escitalopram این اثر دیده نشده است. آنچه دیده است این است که فلوکستین‌ اکسپرشن پروتئین ویروس SARS-COV-2 را مهار میکند و این‌کار را در برابر دیگر ویروس ها مانند هرپس تیپ‌۸‌ و یا ویروس هاری نیز نمیتواند انجام‌دهد. به عبارتی دستکم در آزمایشگاه این اثر فلوکستین برای ویروس SARS-COV-2 اختصاصی بنظر میرسد.
اين استاد برجسته و محقق نامدار ايراني با اشاره به بررسي هاي صورت گرفته در اين زمينه افزود: در یک بررسی دیگر که در دانشکده پزشکی واشنگتن بر روی Fluvoxamine که آن نیز از دسته دارویی SSRI است، بر روی موش های آزمایشگاهی صورت گرفت ، توانسته شد اثر مهار کنندگی سایتوکاین های التهابی نشان داده شود.
پروفسور رنجبر از اثرات مهاري و بازدلرندگي اين دارو هم اينگونه به صارم آنلاين توضيح داد: فلووکسامین با مهار Sigma-1-receptor سبب کاهش آزاد سازی سایتوکاین های التهابی در موش های آزمایشگاهی شد. آیا در انسان نیز اینگونه است باید در پژوهش های آینده نشان داده شود.
پروفسور عليرضا رنجبر در پايان گفت: این‌ها تنها یافته ها ی Invitro است و با invivo میتواند متفاوت باشد. تاکنون‌ کلینیکال ترایال رندوم‌ انجام‌نشده است و نمیتوان در حال حاضر از آن نتیجه‌گیری درمانی و بالینی نمود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن