آخرین اخباراقتصاد

پرداخت وام ودیعه مسکن از اول مرداد

به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری صارم آنلاین، وام ودیعه مسکن از اول مرداد پرداخت می شود.

رییس‌جمهور در دستوری به وزیر راه و شهرسازی عنوان کرده که «وام ودیعه مسکن به مستاجران از اول مردادماه یعنی دو روز دیگر پرداخت شود.» این وام با اولویت تهران و ۷ کلانشهر دیگر کشور به مستاجرانی که قرارداد آنها رسمی و متراژ واحد مسکونی آنان طبق الگوی تاییدشده مسکن باشد، تعلق می‌گیرد. اما جزییات و نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن هنوز مشخص نیست و تا لحظه نگارش این گزارش، ‌هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که مبلغ این وام چقدر است و ساز و کار پرداختی آن چیست؟ وزیر راه و شهرسازی می‌گوید :«علت عدم اطلاع‌رسانی درباره مبلغ وام ودیعه اجاره مسکن، به دلیل آن است که صاحبخانه‌ها و دلالان ملک، مبلغ این وام را به اجاره خانه اضافه نکنند.» ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا به ریاست روحانی، مصوب کرده که نرخ اجاره‌بها در تهران، کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب فقط ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد افزایش یابد.

اما بانک مرکزی در گزارش وضعیت مسکن در ماه خرداد اعلام کرد که اجاره خانه در تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از ۲۷ درصد رشد داشته و این رقم در کل مناطق شهری به بیش از ۳۰ درصد رسیده است. آن‌گونه که از اطلاع‌رسانی‌های وزارت راه و شهرسازی در این باره مشخص است، وام ودیعه مسکن به کسانی پرداخت می‌شود که براساس قانون ساماندهی و تولید مسکن، فرم ج آنها سبز باشد، یعنی از تسهیلات دولتی بخش مسکن استفاده نکرده باشند و قرار است در تسهیلات ودیعه مسکن، مستاجران فقط سود این تسهیلات را به بانک باز پس ‌دهند. گفته می‌شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام ودیعه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی را به بانک مرکزی ارایه کرده است.

فارغ از اثرگذاری کم این مبلغ، سود این تسهیلات که مستاجر باید آن را پرداخت کند می‌تواند به چالشی برای برنامه وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود. خبرگزاری تسنیم گمانه‌زنی کرده که «سود این وام احتمالا ۱۸ درصد است، البته چنانچه این وام از محل مبلغ در نظر گرفته شده برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا تامین شود سود آن ۱۲ درصد محاسبه خواهد شد.» با این حساب، برای یک وام حدود ۳۵ میلیون تومانی که قرار باشد یک سال در اختیار موجر قرار بگیرد مستاجر باید حدود ۳.۵ میلیون تومان سود با نرخ ۱۸ درصد به بانک پرداخت کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن