آخرین اخبارپزشکی و سلامت

زنی با دو رحم کاملا مجزا / اتفاقی نادر در علم پزشکی

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین ، به تازگی یک زن 28 ساله در انگلستان متوجه شده است که دو رحم دارد و در هر کدام از آنهال یک جنین در حال شکل گیری و رشد است.
این سومین تجربه بارداری این خانم 28 ساله است و این اتفاق نادر در اینم بارداری توجه پزشک معالج را به خود جلب کرده است.

این خانم انگلیسی که برای اسکن و عکسبرداری در هفته ۱۲ بارداری به بیمارستان رفته بود، متوجه شد قرار است همزمان مادر دو فرزند دیگر باشد و بارداریش دوقلویی است.

عکس‌ها نشان می‌داد کلی فرهرست دارای دو رحم جداگانه بوده و در هر رحم هم یک جنین شکل گرفته است. پزشکان معتقدند احتمال رخ دادن این نوع بارداری یک در ۵۰ میلیون است و بچه‌ها هم دوقلوهای همسان هستند.

فرهرست که اهل اسکس است، دو دختر سه و چهار ساله هم دارد. پزشکان پس از به دنیا آوردن فرزند دوم به او گفته بودند به احتمال فراوان رحم دومش کامل شکل نگرفته است. با این حال، انتظار می‌رود هر دو فرزند این زن ۲۸ ساله پس از حدود شش ماه دیگر با عمل سزارین به دنیا بیایند و او مادر چهار فرزند باشد.

پروفسور اسما خلیل، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان سنت جرج لندن داشتن رحم دوگانه سالم را اتفاقی بسیار نادر دانسته و می گوید: «بسیاری از زنان در رحم خود نقص‌هایی دارند که حتی در اسکن و عکسبرداری هم کسی متوجه آن نمی‌شود. چرا که شکل رحم پس از بارداری تغییر می‌کند و این نارسایی‌ها پوشیده می‌ماند.»

دکتر خلیل معتقد است خانم فرهرست به احتمال زیاد یک جفت دوقلوی همسان به دنیا می‌آورد: «به نظر می‌رسد هر قل از این دوقلوی همسان در یک رحم در حال رشد است. این اتفاق ممکن است رخ بدهد. تخمک و اسپرم در همان مراحل ابتدایی بارداری دو قسمت می‌شوند و هر قسمت به یک رحم می‌رود.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن