آخرین اخبارپرونده ی روز

کرونا گرفتگان شفا دهنده

به گزارش صارم آنلاین و به گفته ی عضو کمیته ی کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محققان کشور در تلاشند تا با استفاده از پالاسمای خون بهبودیافتگان از کرونا برای این ویروس واکسن تولید نمایند.
مینو محرز در گفت و گو با پایگاه خبری صارم آنلاین گفت:اکنون در مرحله اپیدمی و همه گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا یا بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم و این جزو ذات اپیدمی است که حداقل ۴۰ درصد جامعه دچار این ویروس می شود تا بعد بیماری فروکش کند البته هنوز به مرحله اوج بیماری نرسیده ایم و همچنان شاهد ابتلای روزافزون به این ویروس هستیم. پیش بینی می شود تا سه هفته آینده همچنان روند صعودی این بیماری را شاهد باشیم و بعد از آن روند نزولی بیماری شروع می شود.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه به روند مشابه در سراسر جهان اشاره کرد و افزود: این اتفاقی است که در چین هم افتاده است. در ایران نیز باید منتظر همه گیری حداقل ۴۰ درصد افراد جامعه به این ویروس باشیم اما بیش از ۸۰ درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند دچار بیماری خفیف با علائم خفیف می شوند و ممکن است آن قدر علائم بیماری خفیف باشد که خودشان هم متوجه نشوند.
محرز که خودش دارای مدرک فوق تخصص بیماری های عفونی است در رابطه به قوانین حاکم بر اپیدمی بیماری های ویروسی به خبرنگار صارم آنلاین گفت: قانون ایپدمی یک بیماری ویروسی این است که حداقل ۴۰ درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا می شوند. این پیش بینی متخصصان اپیدمیولوژی درباره بیماری کرونا در ایران هم است. پیش بینی اپیدمیولوژیست ها درست است و آن را قبول دارم. البته این بیماری در بین سالمندان شدیدتر است اما در بین افراد پیر هم ممکن است با علایم خفیف باشد و حتی احتیاج به مراقبت پزشکی هم نداشته باشند.ایران جزو کشورهایی است که بعد از چین با اپیدمی بزرگ ویروس کرونا مواجه شده و حتی مشاهده شده که افرادی از ایران به کشورهای دیگر سفر کرده و به این ویروس مبتلا بوده اند که به احتمال زیاد این افراد جزو بیماران خفیف و کم علامت یا حتی بدون علامت بوده اند.
محرز در ادامه گفت: پروپوزال و طرح تهیه دارو و سرم ایمنی از پلاسمای خون افراد بهبود یافته تهیه شده و محققان سازمان انتقال خون بر روی آن کار می کنند. در ایران نیز مانند کشورهای دیگر این پروژه در حال انجام است و اگر موفقیت آمیز بود، ممکن است در آینده نزدیک این دارو در کشور ما نیز تایید و تولید شود.
اکنون سه دارو برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران استفاده می شود که در چین، تایلند و جاهای دیگر هم استفاده شده و جواب داده و شامل داروی مالاریا، داروی آنفلوانزا و داروی ایدز است که همه آنها را در کشور به میزان لازم داریم و در بهبود بیماران جواب داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن