آخرین اخباراجتماعی

کرونا بزرگترین بازار مسقف جهان را تعطیل کرد

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین به دنبال شیوع کرونا در شهر تبریز، بازاریان این شهر به مدت سه روز بازار مسقف این شهر را تعطیل اعلام کردند.


طبق اطلاعیه ای که بازاریان شهر تبریز صادر کرده اند  بازار مسقفاین شه رکه بزرگترین باار مسقف جهان است در روزهای 21،2 و 23 اسفند به جهت کمک به پزشکان و سایر کادر درمان بسته خواهد بود.

بازار تبریز به طول یک کیلومتر، بزرگ‌ترین مجموعه به هم پیوسته و مسقف دنیاست و در فهرست آثار ملی ثبت شده‌است. طاق‌ها و گنبدهای مقرنس بلند آن، سازه‌های آجری به هم پیوسته، آرایش مغازه‌ها، کثرت تیمچه‌ها، وجود انواع مشاغل و تعداد زیادی مدرسه و مسجد که در کنار سراهای بازرگانی قرار گرفته‌اند، این بازار را نمونه‌ای عالی از محیط تجارت و زندگی اسلامی و شرقی ساخته‌است. سبک معماری، کثرت سراها و تیمچه‌ها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد نیز به این مجموعه اهمیت و امتیازی خاص داده‌اند. بازار « ایکی قاپیلار» بازار پوشاک و البسه و لوازم آرایش بخشی از بازار سرپوشیده بازار بزرگ تبریز محسوب می‌شود.

این بازار به عنوان بزرگ ترین بازار مسقف جهان با یک هکتار مترمربع وسعت در قلب بافت تاریخی این کهن شهر واقع شده و هر از چند گاهی شاهد وقوع آتش سوزی به دلیل تعدد مغازه ها و راسته های آن است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن