آخرین اخبارپزشکی و سلامت

واکسن؛ صرفا جهت اطلاع!

به گزارش صارم آنلاین واکسن موادی هستند که در اثر تغییر دادن ویروس و یا میکروب ها ساخته می شوند.این تغییرات به نحوی است که قابلیت بیماری زایی را کاملاً از بین می برد ولی می تواند بدن انسان را در مقابل عامل بیماری زا ایمن نماید.


چه کسانی باید واکسن بزنند؟

مهمترین گروه کودکان هستند که با ایمن کردن آنها بعد از چند سال کل جامعه علیه آن بیماری ایمن می شود. البته واکسن برای بزرگترها هم کاربرد دارد، مثلاً برای بیماری های هپاتیت B و یا آنفلوآنزا.

واکسیناسیون کودکان در چه سنی شروع می شود؟

واکسیناسیون کودکان باید از همان ابتدای تولد شروع شود.کودکان بر حسب سن خود، واکسن های مختلفی را دریافت می کنند. درکشور ما همه کودکان علیه بیماری سل، هپاتیت، فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هموفیلوس آنفلوآنزا تیپ ب، سرخک، سرخجه، اوریون واکسن دریافت می کنند. واکسن های بدو تولد کودک که باید در بیمارستان محل تولد کودک زده شود عبارتند از: سل، فلج اطفال و هپاتیتB. کودکانی که در برخی مناطق روستایی، در منزل متولد می شوند باید در اولین فرصت ممکن واکسن بگیرند و تأخیر در این امر سلامت نوزاد را به خطر می اندازد.

آیا دریافت هم زمان چند واکسن مشکلی ایجاد می کند؟
خیر، این موضوع سال هاست که بررسی شده و کاملاً بی خطر است. درضمن دریافت همزمان چند واکسن مانع ایجاد ایمنی در بدن کودک نمی شود.

واکسیناسیون کودکان چه فوایدی داشته است؟
سازمان جهانی بهداشت، واکسن را از مهمترین پیشرفت های علم پزشکی در حفظ سلامت جامعه می دانند. واکسیناسیون کودکان تا به حال از مرگ میلیون ها کودک در جهان جلوگیری کرده است. در کشور ما ریشه کن شدن بیماری‌هایی مانند: آبله و فلج اطفال و حذف شدن بیماری های سرخک، سرخجه مادرزادی و کزاز نوزادی مثال هایی از این دست هستند و سال ها است که دیگر مردم نگرانی از بیماری کشنده ای مانند دیفتری ندارند.
آیا سلامت واکسن ها کنترل شده است؟
واکسن ها در مراکزی ساخته می‌شوند که ملزم به رعایت ضوابط و استانداردهای بین المللی هستند و فقط واکسن هایی مجوز تولید پیدا می کنند که ضمن داشتن قابلیت ایمنی زایی بسیار بالا از حداکثر سلامتی برخوردار باشند.
درکشور ما همه واکسن ها اعم از تولید داخل و یا وارداتی از خارج، قبل از توزیع در مراکز بهداشتی درمانی مجدداً مورد بررسی های دقیق آزمایشگاهی قرار گرفته و سلامت آنها مورد تأیید قرار می گیرد.
خوشبختانه عوارض مورد انتظار واکسن ها مانند: تب، درد و قرمزی محل تزریق، عموماً خفیف و گذرا
هستند.


واکسن نزدن به کودکانچه خطری دارد؟

واکسن نزدن برخی کودکان سبب ایمن نشدن آنها خطر بالای ابتلا به آن بیماری می شود. از طرف دیگر این افراد علاوه بر تحمل رنج بیماری و عوارض آن، سبب انتشار بیماری در جامعه و تهدید سلامت دیگران هم خواهند بود. به همین علت باید خانواده ها را به واکسیناسیون به موقع کودکانشان تشویق کنیم.
در مراکزی که اولین نوبت واکسیناسیون فرزند دلبند شما انجام می شود کارت مخصوصی به شما داده می شود که اطلاعات مهمی در مورد نحوه رشد و سابقه واکسینسیون کودک شما در آن درج میگردد. در دفعات بعدی اطلاعات مربوطه در این کارت تکمیل می شود و در واقع به عنوان سند بهداشتی کودک تلقی می شود؛ لذا در حفظ و نگهداری آن عملاً دقت کنید.

بد نیست بدانید

خانم‌هایی که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند و بیماری‌های مزمن قلبی- ریوی- کلیوی و ضعف سیستم ایمنی دارند بهتر است واکسن را قبل از شروع فصل آنفلوانزا تزریق نمایند.
تزریق واکسن آنفلوانزا در طی بارداری احتمال ابتلای شیر خوار را تا 6 ماهگی کاهش می‌دهد و احتمال بیماری‌های تنفسی تب دار را در شیرخوار کم می‌کند.
خانم‌هایی که ایمنی نسبت به سرخجه ندارند باید بعد از زایمان واکسن MMR تزریق کنند، تزریق این واکسن در دوران شیردهی اشکال ندارد ولی در طی بارداری تزریق واکسن سرخجه خطرناک می‌باشد.
تزریق واکسن هپاتیت، کزاز، منوکوک و پنوموکوک در طی بارداری مانعی ندارد.

آیا یک بار واکسن زدن کودک کافی است؟

خیر، فقط واکسن بیماری سل (ب.ث.ژ) یکبار زده می شود. ولی بقیه واکسن ها برای این که بتوانند ایمنی مناسب در کودک ایجاد کنند باید چندبار و طبق برنامه توصیه شده زده شوند.
واکسن سه گانه شامل: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه می باشد.
واکسن پنج گانه شامل: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزا تیپ ب می باشد.

Vials of medications. Dark blue.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن