آخرین اخبارپزشکی و سلامت

هانتا ویروس، صادرات جدید چینی ها با 38 درصد مرگ و میر در انسان

دوره کمون این بیماری ممکن است بین ۱ تا ۸ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده باشد.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، هانتا ویروس به راحتی میتواند با ایجاد مشکلات حاد تنفسی زندگی انسانها را تهدید کند.
مواجه شدن با جوندگان آلوده به این ویروس در داخل و اطراف خانه یکی از دلایل آلودگی انسان به این ویروس است.

به گزارش صارم آنلاین، اطراف خانه یا محل کار و مکان‌هایی که جوندگان ممکن است در آن زندگی کنند مانند انبارها، ریخته‌ها … محل‌های بالقوه‌ای هستند که ممکن است افراد را در معرض ویروس قرار دهند با این حال موارد انسانی عفونت هانتاویروس اندک است و معمولا در مناطق روستایی، جنگل‌ها، مزارع که  زیستگاه مناسبی برای جوندگان است، رخ می‌دهد.

  • سوال اصلی؟
    ویروس هانتا چگونه به بدن انسان منتقل می شود؟

این ویروس می‌تواند از طریق نیش جوندگان آلوده به ویروس به انسان منتقل شود که روش بسیار نادری است. همچنین هانتاویروس می‌تواند از طریق تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق جوندگان آلوده و سپس انتقال آن به انسان از طریق لمس بینی یا دهان خود نیز منتقل شود. از طرفی مصرف  غذای آلوده به ادرار، مدفوع  یا بزاق جوندگان آلوده نیز می‌تواند افراد را بیمار کند.

میزان مرگ و میر هانتا ویروس در انسان حدود ۳۸ درصد است و میتواند یکی از اصلی ترین تهدایدات حیات انسان به شمار آید. دوره کمون این بیماری ممکن است بین ۱ تا ۸ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده باشد.
علائم اولیه این ویروس شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است و از  علائمی شبیه علائم کووید 19 (تب، سرفه، تنگی نفس) به عنوان علایم بالینی این بیماری جدید یاد می کنند.

  • چگونه پیشگیری کنیم؟

در مرحله اول باید تماس با جوندگان را در خانه، محیط کار خود از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر مکان زندگی یا کار شما، برای حضور جوندگان مناسب نباشد آنها به این مکان‌ها نخواهند آمد و بنابر این کمتر با آنها در تماس خواهید بود. همچنین  سوراخ‌ها و شکاف‌ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله‌هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کاهش یابد. همچنین محل زندگی و پیرامون خود از مواد غذایی را پاکسازی کنید تا در محیط زندگی شما غذای کافی برای زندگی آنها وجود نداشته باشد.

  • برنامه کنترل موش در امکان خاص جدی گرفته شود

با توجه به سبک  زندگی و سطح بهداشت مردم کشور ما سطح چنین مخاطره‌ای برای مردم کشور ما بسیار پایین است و هیچ نگرانی نباید در این زمینه وجود داشته باشد. افرادی هم که با جوندگان کار می‌کنند و یا افرادی که  در اماکن خاص دارای جونده فعالیت دارند که ممکن است محل کارشان دارای جمعیت قابل توجهی از جوندگان باشند، باید معیارهای بهداشتی – محافظتی را رعایت کنند.
البته نباید فراموش کنیم که جوندگان به عنوان مخزن  این بیماری هستند بنابر این بیماری مشترک تلقی می‌شود و برنامه کنترل موش در اماکن خاص (مرغ‌داری‌ها، انبارها و …)  باید جدی گرفته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن