پرونده ی روز

مواظب نان‌های آلوده باشیم

به گزارش پایگاه خبری صارم انلاین در سطح کشور نان به دو صورت صنعتی و سنتی عرضه می‌شود؛ نان‌های صنعتی یا نان‌های حجیم در کارخانجات صنعتی تهیه و به بازار عرضه می‌شود که طبیعتاً از دقت نظارت بیشتری در خصوص تهیه مواد اولیه افزودنی‌هائی نظیر میزان نمک، مایه خمیر و … تحت شرایط بهداشتی تهیه می‌شود.
نان‌های سنتی که در نانوایی‌های سنتی تهیه و عرضه می‌شوند این روزها می‌توانند در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی عامل انتقال بیماری باشند.
وقتی خمیر تحت هر شرایطی تهیه شود هنگامی که در تنور پخت قرار می‌گیرد هرگونه آلودگی ویروسی در آن از بین می‌رود و نانی که از تنور خارج می‌شود را می‌توان گفت عاری از آلودگی به ویروس کروناست اما در خصوص استفاده و خوردن این نان تازه و گرم ، نگرانی‌ها آغاز می‌شود.
ویروس کرونا از راه‌های گوناگون می‌تواند انتقال یابد که می‌توانیم به مواردی مانند اینکه، آیا نانوا و فروشنده از سلامت برخوردار بوده و ناقل ویروس نیستند، آیا محلی که برای خنک شدن نان ها استفاده می‌کنیم عاری از ویروس است، آیا رد و بدل کردن پول باعث آلودگی نان می‌شود از نگرانی های موجود است.
اگر نان آلوده شود، نمی‌توان مانند سایر مواد و اقلام دیگرمواد غذایی دیگر آن را بشوئیم و یا ضد عفونی کنیم و خیلی غیر محسوس و چراغ خاموش ویروس را به داخل خانه خود برده‌ایم.
این شرایط همگی باعث شده تا نکات ویژه‌ای را در خصوص نحوه مصرف نان گرم سنتی در این روزها ارائه کنیم که توجه به آن حائز اهمیت است. از بریدن و خرد کردن نان توسط چاقو و برس‌های عمومی که معمولاً در نانوائی ها وجود دارد پرهیز کنیم، اگر از نایلون برای حمل نان به منزل استفاده کرده‌ایم آن را داخل خانه نبریم و پس از خارج کردن نان آن را دور بیندازیم
اگر نان خریداری شده و حمل شده به منزل آلوده باشد، برای اطمینان از سلامت آن باید بدانیم نان قابلیت شستشو و ضد عفونی کردن ندارد و درجه حرارت پائین حتی فریز کردن در فریزر ویروس‌های موجود در نان را از بین نمی برد.
با توجه به نکات مهمی که به آنها اشاره شد، تنها راه اطمینان از اینکه نان فاقد آلودگی است، حرارت دادن مجدد آن در منزل قبل از مصرف است. این حرارت دادن به طریق مختلف است. استفاده از توسترهای برقی و گازی و استفاده از ماکروویو و در صورت عدم دسترسی به موارد فوق استفاده از ماهیتابه و قابلمه جهت حرارت دادن و گرم کردن نان توصیه می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن