آخرین اخبارپرونده ی روز

مسومیت های الکلی تهدیدی جدید برای ایرانیان

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین به دنبال استفاده ی نادرست از مواد ضدعفونی کننده مخصوصا الکل میزان مسمومیت با این ماده افزایش چشمگیری داشته است.
رییس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با پایگاه خبری صارم آنلاین درباره افزایش مسمومیت با الکل متانول و موارد فوت گزارش شده ناشی از نوشیدن الکل هشدار داد.

سید ابراهیم قدوسی روز دوشنبه بیان کرد: به دنبال افزایش خطر آلودگی با ویروس کرونا و توصیه به شست‌وشوی مکرر دست‌ها و همچنین ضد عفونی کردن سطوحی که در تماس با دست قرار می‌گیرند از قبیل میز، لوازم، دستگیره‌ها، استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده رو به افزایش است. نکته‌ای که باید به آن توجه شود اینکه در راهنمای کاربردی نحوه ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح تماس ابلاغی سازمان غذا و دارو، الکل متیلیک یا متانول در ترکیبات تشکیل دهنده محلول‌های ضدعفونی کننده جایگاهی ندارد و این امر نشأت گرفته از سمی بودن این ماده است که در تماس با پوست، جذب بدن شده و متناسب با میزان جذب پوستی، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس، با توجه به اخطار و برچسب مندرج روی فرآورده‌های ضدعفونی کننده، در مجاز بودن استفاده از آن محلول برای سطوح دارای تماس با پوست بدن انسان اطمینان حاصل کنید.

رییس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت اظهار کرد: یافته‌های اخیر علمی که حاصل سال‌ها تحقیق دانشمندان و صاحب نظران علمی است نشان می‌دهد که شرب مشروبات الکلی حتی با حجم کم دارای عوارض بوده و سلامت انسان را در معرض تهدید قرار می دهد، این یافته‌ها عملا موید نهی مصرف الکل مطابق شرع مقدس اسلام است.

قدوسی گفت: گزارشاتی نگران کننده‌ای مبنی بر مصرف خوراکی الکل با هدف جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس دریافت می‌شود؛ امری که موجب به مخاطره افتادن سلامتی افراد مصرف کننده شده است. متاسفانه در این روزها این برداشت غلط، منجر به افزایش مراجعه شمار زیادی از بیماران مسموم به الکل به مراکز بیمارستانی شده و موارد متعددی از عوارض مسمومیت ناشی از مصرف الکل از جمله کوری، الزام به دیالیز و موارد منجر به مرگ گزارش شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر حرمت شرعی مصرف الکل که مورد تاکید است، از آنجا که راه‌های ورود ویروس کرونا به بدن انسان، مخاطات تنفسی (بینی، نای و سلول‌های تنفسی ریه)، دهان و چشم‌ها هستند، بنابراین شرب مشروبات الکلی و ورود آن به معده نقشی در از بین بردن ویروس کرونا در دستگاه گوارش نخواهد داشت. با ورود ویروس به معده، اسید معده، بیشترین اثر حفاظتی را علیه ویروس اعمال خواهد کرد.

قدوسی بیان کرد: همیشه در روند تهیه مشروبات الکلی به صورت غیر قابل کنترلی مقدار اندکی متانول نیز حاصل می‌شود که امکان سنجش و حذف آن در تولیدات غیرصنعتی (خانگی) وجود ندارد، بدین لحاظ نظام بهداشتی هر چند وقت یک بار با طغیان موارد مسمومیت با متانول مواجه می‌شود. نکته مهمی که در این طغیان‌ها باید به کار گرفته شود اطلاع رسانی فوری و همگانی بروز مسمومیت در سطوح محلی، شهرستانی، استانی و حتی منطقه‌ای است تا بیماران مسموم شده هرچه سریعتر خود را به نظام درمانی معرفی کنند، زیرا هرچه مراجعه سریعتر و شروع اقدامات فوری درمانی زودهنگام‌تر باشد با عوارض کوری، دیالیز و مرگ کمتری مواجه خواهیم شد. بنابراین مراجعه در زمان طلایی در کاهش بروز عوارض نقش تعیین کننده‌ای دارد.

رییس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت گفت: نیازها و نگرانی‌های آحاد مردم در تقاضای روزافزون محلول‌های ضد عفونی کننده منجر به سوءاستفاده عده‌ای سودجو و فرصت طلب شده که با اضافه کردن سفیدکننده (وایتکس) به الکل‌های صنعتی رنگی، محلولی بی رنگ را به عنوان الکل طبی (بی رنگ) به بازار عرضه می کنند که فاقد نشان اخطار رنگی بوده و و موجب افزایش درصد موارد مسمومیت‌ها شده است.این موضوع باید مورد توجه بخش‌های نظارتی قرار گیرد و لازم است خطر مصرف خوراکی این نوع ترکیبات خطرناک، از طریق رسانه‌های گروهی مکرر اطلاع رسانی شود.

تاکنون ۷ هزار و ۱۶۱ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۳۷ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند و همچنین تعداد بهبود یافتگان به دو هزار و ۳۹۴ نفر رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن