پزشکی و سلامت

سردرد در دوران بارداری

به گزارش سرویس پزشکی و بهداشت پایگاه خبری صارم آنلاین سر درد در سه ماهه اول بارداری بسیار شایع است.
کسانی که میگرن دارند دفعات میگرن و شدت آن ممکن است کاهش یا افزایش یابد. سردرد شدید در سه ماهه دوم و سوم باید جدی گرفته شود و نیاز به بررسی دقیق دارد.

تغییرات روحی
بارداری وضعیتی است که به مادر استرس وارد می‌کند. تغییر در سطح هورمون‌های جنسی، تغییر در ارتباط با همسر، خانواده، دوستان و تغییر در تصور از بدن می‌تواند عوامل استرس‌زا در بارداری برای خانم باشد. خانم‌هایی که تحت استرس هستند یا سابقه افسردگی دارند ممکن است علایم افسردگی را در دوران بارداری نشان دهند که نیاز به مشاوره و درمان دارند. استرس و اضطراب بیش از حد در طی بارداری می‌تواند عوارض نامطلوبی را در بارداری به همراه آورد.

افزایش نیاز به خواب و احساس خستگی
این علایم در بارداری طبیعی است و علت آن افزایش میزان هورمون پروژسترون می‌باشد. در اواخر سه ماهه دوم و سوم بارداری، زمان خواب شبانه کاهش می‌یابد و در طول روز نیز احساس خستگی می‌کنند. همچنین اکثر خانم‌های باردار در طی این دوران در خواب خرخر می‌کنند. در مواردی که اختلال خواب شدید باشد میتوان برخی داروهای خواب‌آور مثل دیفن هیدرامین یا داروهای مجاز دیگر را مصرف کرد.

مصرف کافئین در بارداری
کافئین در قهوه، چای، شکلات و برخی نوشابه‌ها وجود دارد. بیش از 3 فنجان قهوه در روز در دوران بارداری نباید مصرف شود. مصرف قهوه در بارداری احتمال سقط و کاهش رشد جنین را افزایش می‌دهد. از عوارض قهوه برای مادر می‌توان بی خوابی، افزایش اسید معده، رفلاکس (برگشت اسید معده به مری) و تکرر ادرار را نام برد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن