آخرین اخباراجتماعی

سازمان غذا و دارو: واردات مواد غذایی از چین نداریم

از مواد غذایی فله ای استفاده نکنید

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین و به گفته ی مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو وارادات غذایی از چین نداریم.
مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در این رابطه گفت: واردات مواد غذایی از چین نداریم و در مورد مواد غذایی تولید داخل نیز بهتر است تا جای ممکن مردم از تولیدات کارخانه‌ای و بسته بندی به جای فله ای استفاده کنند زیرا در شرایط سالم و بدون آلودگی تولید می‌شوند.

محمد حسین عزیزی در گفت و گو با خبرنگار صارم آنلاین گفت: واردات مواد غذایی با نظارت دقیق و رعایت اصول بهداشتی در حال انجام است و حتی در ادارات گمرک کانتیترهای مواد غذایی ضدعفونی می شوند.

وی افزود: واردات مواد غذایی بیشتر شامل برنج، چای و روغن خام است. روغن خام که بعدا در صنایع روغنی تصفیه می شود، برنج و چای هم بعدا پخته می شود یا حرارت می بیند و مشکلی ندارد و هیچ نوع واردات مواد غذایی از چین نداریم.

عزیزی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور توصیه وزارت بهداشت این است که مردم در این شرایط تا جای ممکن از مواد غذایی فله ای استفاده نکنند و از مواد غذایی صنعتی، بسته بندی شده که تحت نظارت و استاندارد هستند، استفاده کنند.

وی گفت: مواد غذایی فله در این شرایط مطمئن نیستند و معلوم نیست که چقدر در فضای باز بوده و در معرض چه آلودگی های محیطی یا دستهای آلوده قرار گرفته باشند.

عزیزی افزود: معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به اغذیه فروشی های فله ای توصیه کرده که در این ایام یا تعطیل کنند یا دستورالعمل های بهداشتی خاصی را رعایت کنند تا مواد غذایی آلوده نشود اما بهتر است مردم در این ایام از غذاهای فله یا رستورانی کمتر استفاده کنند.

وی گفت: توصیه این است که میوه و سبزی هایی را که مردم به صورت فله تهیه می کنند حتما خوب بشویند و ضدعفونی کنند. گوشت و تخم مرغ را نیز کامل بپزند و به صورت نیم پز استفاده نکنند.

وی گفت: سازمان غذا و دارو بر کیفیت و سلامت مواد غذایی بسته بندی شده صنعتی نظارت دارد و برای جلوگیری از هر گونه آلودگی در تولید این محصولات دستورالعمل های سختگیرانه تری برای رعایت اصول بهداشتی کارکنان شاغل در کارخانه های مواد غذایی ابلاغ شده و سهمیه هایی هم برای تامین ماسک و محلول های ضدعفونی دست و سطوح به کارخانه های تولید مواد غذایی تعلق گرفته است تا از ورود هر گونه آلودگی به خطوط تولید مواد غذایی جلوگیری شود.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: کارخانه های تولید مواد غذایی از قبل هم باید بعد از هر بار فعالیت خط تولید، تمام لوله ها، کف، سقف و سطوح مختلف را ضدعفونی می کردند و این دستورالعمل وجود داشت و اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا این دستورالعمل به خصوص در بخش بسته بندی و به ویژه برای محصولات حساس تر مثل شیر و لبنیات سختگیرانه تر شده است.

وی گفت: همه کارگران صنایع غذایی از گذشته کارت بهداشت و سلامت داشتند و اکنون نیز با سختگیری بیشتری سلامت کارکنان شاغل در صنایع غذایی به خصوص از نظر ابتلا به بیماری های تنفسی کنترل می شود و همه این افراد ملزم به استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دست ها هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن