آخرین اخباراجتماعی

احتمال تکرار سیل های ویرانگر امسال در فروردین 99

هشدارهای هواشناسی برای بارش در فروردین را جدی بگیرید

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین سازمان هواشناسی درباره ی وقوع بارش های سیل آسل در ابتدلی سال آینده هشدار داد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور می‌گوید شدت بارش‌های هفته دوم فروردین بیشتر از هفته اول فروردین ماه خواهد بود، اما با این حال نمی‌توان از احتمال وقوع سیلاب سخن گفت، چرا که چنین پیش‌بینی ۳ تا ۴ روز قبل حادثه امکان‌پذیر است.

دیروز سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی امروز و فردا در برخی از استان‌های کشور خبر داد که بر اساس آن احتمال وقوع سیلاب، بالا امدن آب رودخانه‌ها و آب گرفتگی معابر شهری وجود دارد. این هشدار در برخی از رسانه‌ها با تیتر احتمال وقوع سیلاب در ۱۰ استان منتشر شده است. سازمان هواشناسی در این اخطاریه با توصیه نسبت به مدیریت سدها بر اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور از سیلاب احتمالی، فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای و اجتناب از سفرهای غیر ضروری تاکید کرده است. این هشدار باعث تقویت تکرار سیلاب سال گذشته شده و بسیاری از مردم نگرانند که در بحبوحه اپیدمی کرونا، وقوع سیلاب می‌تواند اوضاع کشور را پیچیده‌تر کند. با این حال کارشناسان معتقدند اگر دستگاه‌های متولی از سیلاب سال گذشته درس عبرت گرفته و لایروبی رودخانه‌ها، کانال‌ها و سایر اقدامات پیشگرانه را به موقع انجام داده باشند، نباید زیاد نگران بود.

در اخطاریه سازمان هواشناسی ایلام، شمال خوزستان، لرستان، جنوب غرب کردستان، کرمانشاه، شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان و جنوب مرکزی استان‌هایی هستند که تحت تاثیر این سامانه بارشی قرار گرفته و بارش‌های خوبی را تجربه خواهند کرد.


وقوع سیل تنها در گرو بارش نیست

 

با این حال صادق ضیائیان مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با ایرناپلاس  می‌گوید: طی روزهای آینده بارش‌های خوبی را شاهد خواهیم بود ولی قرار نیست هرجا که بارش زیادی داشته باشد سیل هم در آنجا اتفاق بیافتد. با این حال ما استان‌های پرخطر را مشخص می‌کنیم و به آنها هشدارهای لازم را می‌دهیم.

البته ضیائیان می‌افزاید: وقوع سیل تنها به مسائل جوی مربوط نمی‌شود و به زیرساخت‌های دیگری هم بستگی دارد. اینکه پوشش گیاهی منطقه درگیر چگونه است، شیب منطقه به چه شکل است، نفوذ خاک چه میزان است، آیا کانال‌ها تخلیه و لایروبی شده است و سایر موارد. به گفته ضیائیان ما در مورد سیل همیشه از احتمال سخن می‌گوییم و هشدارهای لازم را می‌دهیم. سال ۹۳ طی بارش شدید، شکستن یک درخت باعث بستن شدن مسیر رودخانه در استان البرز شده بود که باعث ایجاد سیلاب شد در حالی اگر مسیر رودخانه باز بود سیلابی اتفاق نمی‌افتاد.

استان‌های پرخطر در ۲۴ ساعت آینده

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور ادامه می‌دهد: در ۲۴ ساعت آینده  استان‌های کرمانشاه، ایلام و لرستان بیشتر درگیربارش هستند و از امروز بعد از ظهر شروع می‌شود تا فردا بعداز ظهر  عمده بارش‌های در این مناطق است. البته علاوه بر این دو استان در استان‌های دیگر هم بارش داریم.

به گفته وی مجموع بارش امروز بعد از ظهر تا فردا بعد از ظهر در بخش‌هایی از استان کهگیلویه و بویراحمد ۷۰ تا ۸۰ میلی‌متر خواهد بود. در استان چهارمحال و بختیاری ممکن است در برخی از نقاط این استان بارش‌ها تا ۱۰۰ میلی‌متر هم برسد. در جنوب استان لرستان و شمال استان خوزستان هم پیش‌بینی‌ها عددهای بین ۶۰ تا ۸۰ میلی متر بارش را نشان می‌دهد. در واقع این استان‌ها پرخطر هستند. البته در استان کرمانشاه هم بارش‌های خیلی خوبی خواهیم داشت.

ضیائیان با اشاره به اینکه تجربه نشان داده است آب حاصل از بارش‌ها در این استان‌ها عمدتا به حوزه استان خوزستان می‌رود، می‌افزاید: باید مدیریت سدها در استان خوزستان کاملا رعایت شود تا مشکل خاصی به وجود نیاورد.

سال جدید با سیل شروع می‌شود؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا در اوایل سال ۹۹ امکان تکرار بارش‌های فروردین ۹۸ وجود دارد یا نه پاسخ می‌دهد: در مورد پیش‌بینی وضعیت دو تا ۳ هفته آینده فقط می‌توان به صورت کلی صحبت کرد که آیا ما با روزهای پربارشی مواجه خواهیم بود یا نه. پیش‌بینی و انتظار ما این است که هفته دوم فروردین بارش‌ها بیش از هفته اول باشد ولی این که حجم بارش‌ها چقدر است و آیا می‌تواند منجر به وقوع سیل شود ۳ تا ۴ روز قبل از حادثه قابل پیش‌بینی است.

وی همچنین ادامه می‌دهد: ما اطلاعات و پیش‌بینی‌های صورت گرفته را به تمام بخش‌های مدیریت بحران، هلال احمر و سایر بخش‌هایی که متولی امر هستند فرستاده‌ایم و قطعا آنها تمهیدات لازم را انجام دادند و امیدواریم شاهد مشکلی خاصی نباشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن