پرونده ی روز

تقلب در بازار ضدعفونی کننده ها

متانول را با اتانول اشتباه نگیرید

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین متانول نه برای استفاده موضعی روی پوست دست و نه برای استفاده سطوح مناسب نیست و عوارضی از التهاب شدید پوست تا کوری را به همراه دارد.

این موضوع را مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به خبرنگار صارم آنلاین گفت و سودجویانی که این ماده را به جای اتانول عرضه می کنند تبهکار خواند و گفت:متاسفانه امروزه با بروز بحران کرونا شاهد برخی سودجویی های تبهکارانه توسط برخی شیادانی هستیم که جاهلانه با افزودن مواد رنگ بر از جمله وایتکس به الکل صنعتی یا همان متانول آن را بی‌رنگ می کنند و به عنوان اتانول یا الکل طبی به فروش می رسانند.

محمد بقایی ادامه داد: متاسفانه الکل صنعتی یا همان متانول اثرات مخربی روی بینایی دارد و از راه پوست جذب می‌شود. این الکل فوق‌العاده قابل احتراق است، اما در دمای محیط آتش نمی‌گیرد. متانول ماده‌ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود. تقریبا تمام گزارشات مرگ و کوری ناشی از شرب الکل به علت آلودگی به متانول است.

بقایی که خود از مشاوران هیات مدیره انجمن داروسازان ایران است در ادمه تاکید کرد:متانول آنقدر سمی است که حتی هنگام استفاده از آن هم باید از ماسک و دستکش استفاده کرد، چون از طریق تنفس و پوست وآشامیدن نیز می‌تواند جذب شود.

بقایی اینگونه ادامه داد: متانول بین الکل ها، ضعیف‌ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ بنابراین اصلا نباید به این منظور استفاده شود. متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی می‌تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت‌های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و دی اکسید کربن تبدیل شود.

مشاور هیات مدیره انجمن داروسازان ایران افزود: همچنین متانول می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون التهابات شدید پوست، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

بقایی در پایان خطاب به مردم گفت: مردم باید بدانند با بکار گیری متانول برای ضدعفونی کردن سطوح، احتمال تنفس آن افزایش می یابد و همه خطرات نامبرده شده ممکن است با اینکار بروز کند و به همین دلیل متانول را هرگز نباید برای ضدعفونی کردن سطوح و دست استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن