پزشکی و سلامت

بی نظمـی‌های طبیعی قاعدگی در زنان

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین قاعدگی معمولا در دو انتهای دوران زندگی زن، یعنی در مراحل بلوغ و مدتی قبل از برقراری یائسگی نامنظم است.
این بی‌نظمی یک پدیده طبیعی و فیزیولوژیک است. راجع به نظم قاعدگی آمار‌های مختلفی وجود دارد حتی در یک زن نظم قاعدگی در ماه‌های مختلف، متفاوت است، براساس این اصل فاصله قاعدگی‌های با نظم (یعنی از اولین روز قاعدگی فعلی تا اولین روز قاعدگی بعدی) 21 تا 40 روز را طبیعی می‌دانند مگر اینکه با مشکلاتی از جمله نازایی همراه باشد.
قاعدگی تنها علامت قابل مشاهده و ظاهری است که دلالت بر نظم یا بی نظمی کار دستگاه عصبی – غددی بدن دارد و به همین دلیل متخصصین زنان زودتر به اختلالات غدد داخلی زن پی می‌برند.

ویژگی‌های قاعدگی طبیعی
طول مدت و مقدار خونریزی قاعدگی در افراد مختلف متفاوت است ولی در هر فرد در ماه‌های مختلف تقریبا ثابت است و بین 2 تا 7 روز را طبیعی در نظر می‌گیرند و میزان خونریزی به طور متوسط حدود 60 سانتی‌متر مکعب در هر دوره قاعدگی است و در هر بار قاعدگی تقریبا حدود 13 میلی‌گرم آهن از دست می‌رود.

برای داشتن کودک باهوش‌تر، بیشتر میوه بخورید
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد هر چقدر مادر در دوران بارداری بیشتر میوه مصرف کند، سطح IQ کودک و رشد شناختی او به مراتب بیشتر خواهد شد. اگر مادران باردار به طور میانگین در زول روز شش یا هفت وعده میوه یا آبمیوه طبیعی بخورند، نوزادشان در سن یک سالگی 6 یا 7 نمره از لحاظ میزان IQ بالاتر خواهد بود.
به طور کلی هر چقدر جنین بیشتر در رحم مادر باشد، رشد بیشتری خواهد داشت، شاید باورتان نشود اگر مادر در طول روز بیش از یک وعده میوه مصرف کند به همان اندازه مفید است که نوزادش یک هفته دیرتر به دنیا بیاید.

در آغوش کشیدن نوزادتان را بعد از تولد به تاخیر نیندازید
بهتر است تماس ابتدایی بین شما و نوزادتان در اتاق زایمان انجام گیرد، به همین دلیل بهتر است که زایمان طبیعی را انتخاب کنید یا اگر چاره‌ای جز سزارین ندارید، بی‌حسی را به جای بی‌هوشی کامل انتخاب کنید تا فرصت در آغوش کشیدن نوزاد دلبندتان را به محض تولدش داشته باشید.
بعد از زایمان درصورتی که شرایط شما اجازه ‌دهد بهتر است اولین شیردهی از سینه، در نیم ساعت اول پس از تولد صورت گیرد، آغوزی که در اولین شیردهی از سینه شما بیرون می‌آید مایع زردرنگ غلیظی است که پروتئین زیاد و چربی کمتری در مقایسه با شیرهای بعدی دارد و خوردنش می‌تواند نوزاد را در مقابل بسیاری از بیماری‌ها واکسینه کند.
تاخیر در ارتباط مادر و نوزاد بعد از تولد ممکن است به تکامل نوزاد و توانایی مادر در مراقبت از کودک لطمه وارد کند.

در صورت زرد شدن نوزاد، بی‌خیال مهتابی شوید
تقریباً 60 درصد نوزادانی که به موقع به دنیا آمدند و 80 درصد نوزادان نارس در هفته اولی بعد از تولد، دچار زردی می‌شوند. اگر زردی نوزادتان در روزهای بین دوم تا پنجم بعد از تولد شروع شده باشد، احتمالاً بعد از روز هفتم کاهش می‌یابد اما برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در صورت مشاهده زردی حتماً به پزشک مراجعه کنید و به توصیه‌های اطرافیان مانند دادن شیرخشت، شیرخشک، قراردادن مهتابی بالای سر نوزاد و دیگر درمان‌های خودسرانه توجه نکنید و تنها به شیردادن از سینه خود به نوزاد ادامه دهید.

فرزندتان را از دوران جنینی وارد خانواده کنید!
آزمایش‌های مختلف برروی جنین نشان داده که جنین در رحم مادر، تنها از نظر جسمی رشد نمی‌کند بلکه از همان ابتدای شکل‌گیری، قابلیت تاثیرپذیری از محیط اطراف و خارج از رحم را دارد و در زمان خاصی، شروع به شنیدن و برقراری ارتباط با مادر و محیط اطراف خود می‌کند.
بنابراین به مادران باردار توصیه می‌شود هر روز با جنین خود صحبت کنند و برای او شعر و داستان بخوانند، این امر موجب افزایش رشد مغزی و دایره لغات شنیداری‌ جنین می‌شود. اگر داستان و شعر با ریتم‌ و تون‌های مختلفی خوانده شود، مهارت‌های زبانی او را در آینده ارتقا می‌دهد.
علاوه بر مادر به پدر، خواهر و برادرهای کودک نیز توصیه می‌شود تا با او صحبت کنند و شکم مادر را لمس نمایند، این کار باعث می‌شود نوزاد بعد از تولد، صداهای آشنایی که در دوران جنینی با آنها مانوس بوده را بشنود و آرامش پیدا کند. آرامش نوزاد نیز زمینه لازم برای یادگیری سریع او را فراهم می کند.

ناباروری به دلیل بسته بودن لوله‌های رحمی
حدود 20 تا 40 درصد ناباروری زنان مربوط به انسداد و چسبندگی لوله‌های رحمی است، این عارضه می‌تواند به دنبال عفونت‌های مقاربتی و لگنی، جراحی‌های شکم، سقط‌های غیرقانونی و یا عفونت سل به وجود ‌آید. پیشگیری از انسداد لوله‌ها نسبت به درمان آن که گاهی موثر نیز نیست، بهتر است. بیشترین علت انسداد لوله‌ها ناشی از عفونت لوله‌های رحمی است که اگر زود تشخیص داده و در زمان مناسب و به روش صحیحی درمان شود باعث برطرف شدن عارضه ایجاد شده در لوله‌ها خواهد شد.
ناباروری به دلیل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
ناباروری با عامل تخمدانی در حدود 30 تا 40 درصد ناباروری‌ها را تشکیل می‌دهد و تخمدان‌های پلی‌کیستیک از مهم‌ترین علل تخمدانی در نازایی محسوب می‌شود. شیوع تخمدان‌های پلی‌کیستیک در خانم‌های طبیعیِ بالغ تقریبا 20 تا 23 درصد تخمین زده شده اما معلوم نیست که در چه سنی اولین بار بروز می‌کند. عدم تخمک‌گذاری علت اصلی ناباروری در خانم‌های مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک می‌باشد که رژیم‌های متعددی جهت القای تخمک‌گذاری در این بیماران پیشنهاد می‌شود.

عواملی کاهش قدرت باروری زنان
هیجان‌های روحی و ناملایمات روزمره می‌توانند باعث اختلال در تخمک‌گذاری، قاعدگی و سردمزاجی در خانم‌ها شوند و چنانچه این تحریکات عصبی خیلی شدید باشند ممکن است به قطع قاعدگی و عدم تخمک‌گذاری منجر شود. به یاد داشته باشید که حفظ آرامش و کنترل هیجانات و احساسات خود نقش مهمی در باروری شما دارد. افزایش وزن و افزایش سن نیز در کاهش باروری زنان موثر است، همچنین مصرف الکل، کافئین و دخانیات می‌تواند از قدرت باروری زنان بکاهد. بنابراین با داشتن وزن مناسب، اصلاح سبک زندگی و پرهیز از نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات می‌توانید کمک شایانی به قدرت باروری خود کنید.

فرزند خود را از کودکی مسئولیت‌پذیر کنید
واگذار کردن برخی از امور شخصی و حتی کارهای خانه به کودکان با توجه به میزان توانمندی‌هایشان از جمله روش‌های موثر در آموزش و تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکان است. به این طریق کودکان حس مشارکت و همکاری را تجربه می‌کنند و احساس مهم بودن به آنها دست می‌دهد.
کودکان دو، سه و چهار ساله عاشق کمک کردن هستند، پس از این ویژگی آنها استفاده کنید و آنها را دست کم نگیرید، اما باید توجه داشته باشید که وظایفی را به کودک واگذار کنید که مناسب سن او باشد، اگر وظیفه‌ای که به او می‌دهید متناسب با سنش نباشد، ناامید و دلزده خواهد شد اما اگر کارها طوری باشند که کودک از عهده انجام آنها به خوبی برآید به این ترتیب تشویق می‌شود و می‌خواهد کارهای بیشتری
انجام دهد. کودکان خردسال عادت دارند به محدوده کوچکی توجه کنند. بنابراین انجام کارهایی را به او بسپارید که در یک محدوده کوچک باشد تا او را خسته نکند. همچنین سعی کنید کارهای او را اصلاح نکنید زیرا تصحیح کردن، ناخودآگاه این پیام را به کودک منتقل می کند که تلاشش به اندازه کافی خوب نبوده است. از سرزنش کردن او نیز بپرهیزید زیرا این کار باعث می‌شود کودک شما تصور کند هرگز نمی‌تواند شما را راضی نگه دارد بنابراین دست از تلاش برمی دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن