پزشکی و سلامت

از درون رحم چه خبر آورده‌ای؟

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین بارداري يك دوران همراه با انواع نگراني ها، سختي ها، لذت ها، شك ها و شگفتي ها است. حتي در سخت ترين روز هاي بارداري كه شما با انواع مشكلاتي از قبيل تهوع، كمردرد و… دست و پنجه نرم مي كنيد، نبايد فراموش كنيد كه يك زندگي بسيار شگفت انگيز در درون شما در حال شكل گيري است. در بيشتر مطالب مربوط به دوران بارداري درباره ي مسائل و مشكلات دوران بارداري و راه حل هاي آنها صحبت مي شود، اما مسائل و مشكلات دوران بارداري و راه حل هاي آنها صحبت مي شود، اما در اين مطلب قصد داريم راجع به نكات جالب و حتي شگفت انگيز اين دوران با شما گفت و گو كنيم.

جنین طعم ها را می فهمد
وقتي شما غذايي را مي خوريد، طعم آن در مايع آمنيوتيك اطراف جنين (همان آب موجود در كيسه آب) پخش مي شود.دانشمندان معتقدند كه اين مساله راهي براي آشنا كردن جنين با طعم هاي موجود در دنياي خارج رحم است. بعلاوه به اين روش طعم هايي كه مادر بيشتر دوست دارد و بيشتر مصرف مي كند، سبب علاقه مندي جنين نيز خواهد شد.
محققان مشاهده كردند از 15 هفتگي به بعد، زماني كه مادر يك چيز شيرين مي خورد و به دنبال آن مايع درون رحم شيرين مي شود، جنين با حركات بلع پي در پي مقدار بيشتري از اين مايع را مي بلعد، به شكلي كه گويا به آن علاقه مند است. برعكس زماني كه مادر يك ماده ي تلخ را مي خورد، حركات بلع جنين بسيار كند مي شود.

جنين در درون رحم چشمانش را باز مي كند
شايد زياد اتفاق نيفتد، اما از 28 هفتگي به بعد، فرزندتان در درون رحم شما چشمانش را باز مي كند.
در اين زمان جنين قدرت بينايي خيلي زيادي ندارد، اما نور را تشخيص داده و به آن واكنش نشان مي دهد. نور از لايه هاي شكم عبور كرده و به چشمان جنين مي رسد، خصوصا وقتي كه چربي هاي زيادي در اطراف شكم نباشد. جنين شما به اين نور واكنش نشان مي دهد، حتي ممكن است از خواب بيدار شود و چشمان خود را باز كند و يا در پاسخ به يك نور ناگهاني چشمانش را ببندد.

آب اضافی از بدن جنین دفع می‌شود
فرزندتان از همان زماني كه درون بدنتان است ادرار كردن را تمرين مي كند. بهتر است شما نيز خود را براي عوض كردن پي در پي پوشك آماده كنيد زيرا او اين كار را در رحم به خوبي ياد گرفته و تمرين كرده است.
از پايان ماه سوم به بعد جنين مايع امنيوتيك را مي بلعد، اين مايع از درون دستگاه گوارش، تنفسي و ادراري او عبور كرده و در نهايت جنين همان مايع را به درون كيسه آب اطراف خود ادرار خواهد كرد. در واقع مايعي كه مي بلعد با آنچه كه ادرار مي كند تفاوت چنداني ندارد، زيرا در اين دوران جفت مسئوليت رساندن غذا، دريافت و دفع مواد زائد را برعهده دارد و انجام اين حركات بلعيدن و ادرار كردن فقط براي پيشبرد رشد و تكامل دستگاه گوارش، تنفس و ادراري مي باشد.
مي توانيد حركات بلع فرزندتان را در تصاوير سونوگرافي با رزولوشن مناسب مشاهده كنيد.

جنين در آن محيط پر از مايع نفس مي كشد
بندناف در طول بارداري تمامي اكسيژن مورد نياز جنين را برايش فراهم مي كند. اما جنين در شكمتان حركات تنفسي را تمرين مي كند، انجام اين كار موجب تكامل دستگاه تنفس خواهد شد.
اولین لبخند زدن های جنین در شکم مادر است
در همان هفته ابتدايي كه مادري مي كنيد، درك خواهيد كرد كه لبخند نوزادتان چقدر زيبا و لذت بخش است. زمان كه از انجام كارهاي بي وقفه ي نوزاد همانند شير دادن،تعويض پوشك و بي خوابي هاي شبانه رنج مي بريد، او با يك لبخند زبيا به شما نشان مي دهد كه كارتان را به درستي انجام مي دهيد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن