آخرین اخباراجتماعی

آیا کرونا ساخته دست انسان است؟

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین پس از شیوع گسترده کرونا در سراسر جهان بازار شایعات هم داغ شده است  و انتشار و بازگو کردن آنها به یکی از سرگرمی های رایج مردم تبدیل شده است.

بی شک شما هم این جمله را که برخی ادعا می کنند کرونا را انسانها برای نیل به اهداف خودشان ساخته اند شنیده اید.
این جمله در زمان اندکی در سراسر جهان به یکی از خبرهای داغ تبدیل شد تا جایی که سازمان جهانی بهداشت نسبت به آن واکنش نشان داد.

سازمان جهانی بهداشت در واکنش به این شایعه گفته است: نباید هرچیزی را که در اینترنت می‌خوانید، باور کنید. وقتی شیوع ویروس کرونا به یک بحران بهداشت عمومی تمام‌عیار تبدیل شد، یک نظریه غیرعادی درباره‌ منشأ این ویروس شروع به گسترش در فضای آنلاین و اینترنت کرد: این‌که ویروس جدید کرونا از طبیعت نیامده بلکه در یک لابراتوار ساخته شده است.

در ادامه پاسخ سازمان جهانی بهداشت آمده است: این شایعات که از حساب‌های تأییدنشده در رسانه‌های اجتماعی نشأت گرفتند و هیچ مدرک موثقی آن‌ها را تایید نمی‌کند، با گذشت زمان دقیق‌تر و استادانه‌تر طراحی و گسترش یافتند.

یکی از نسخه‌های معروف این شایعه در خارج از چین می‌گوید که دولت چین مخفیانه در حال کار روی یک سلاح بیولوژیک بود که به بیرون پخش شده است. دیگر نسخه‌ای که بین ناسیونالیست‌های رسانه‌های اجتماعی چین کش پیدا کرد، می‌گوید که منشأ این ویروس آمریکا است و بسیاری از امریکایی‌ها که تصور می‌شد در این فصل بر اثر آنفولانزا مرده‌اند، در واقع به وسیله ویروس جدید کرونا (COVID-۱۹) کشته شده‌اند.

دانشمندان هم در چین و هم در غرب به‌طور گسترده این نظریه‌ها را رد کرده‌اند هرچند این مانع گسترش شایعات نشده است. متخصصان هنوز در تلاشند تا منبع دقیق این ویروس را شناسایی کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، ویروس جدید کرونا از خفاش‌ها سرچشمه گرفته است و بعد از انتقال به یک میزبان میانی، به بدن انسان‌ها سرایت کرده است؛ دقیقا مانند سارس که در ۲۰۰۳ میلادی شیوع پیدا کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن