آخرین اخبارورزش

عصر جدید دختر فری استایلر

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین روز به روز بر تعداد علاقه مندان فوتبال در بین دختران جامعه افزوده می شود.
این در حالی است که چند شب پیش یکی از همین دختران با حضور بر روی صحنه ی برنامه عصر جدید استعداد ذاتی خود را در این زمینه بع رخ همه کشید.
حسنا میرهادی، بانوی جوانی که البته مدتهاست برای مخاطبان و علاقه مندان به حرکات نمایشی فوتبال آشناست ولی اینبار در قاب تلویزیون ظاهر شد و به هنرنمایی پرداخت.

گفت و گو با این دختر جوان با استعداد رادر ادامکه از نظر می گذرانید.

از خودت بیشتر بگو…

من متولد 28 مرداد سال 1375 هستم و 23 سال دارم. از نوزده، بیست سالگی وارد فری استایل شدم. قبلش در دوران راهنمایی با برادرم کل کل و مسابقه روپایی می گذاشتیم. یک روز در دوران دبیرستان داشتیم در حیاط مدرسه فوتبال بازی می کردیم که بچه ها به من گفتند چقدر خوب بازی می کنی. دستم را گرفتند و مرا به باشگاه بردند. البته قبل تر با برادرم فوتبال هم بازی کرده بودم. اولین بار که به باشگاه رفتم، استارت کار فوتبالی ام خورد. مدتی بعد در تیم مناطق انتخاب شدم و فکر کنم تقریبا 6 ماه تا 1 سال بعد وارد لیگ برتر تهران شدم. عجیب بود که خیلی سریع پیشرفت کردم. از اول دبیرستان تا سال اول دانشگاه من فوتسال بازی کردم و یک دوره هم در اردوی تیم ملی زیر 18 سال حضور داشتم. همان سال اول دانشگاه بود.

چه شد که از فوتبال به فری استایل رفتی؟

در همین دوران بود که رباط پاره کردم. دلیلش هم این بود که مدام از سالن به چمن و برعکس می رفتم. در نهایت مجبور شدم پایم را عمل کنم. بعد از این عمل خانواده – که خیلی هم سختی کشیده بودند – می گفتند باید فوتبال را کنار بگذاری. واقعا عمل رباط صلیبی برای یک دختر خیلی نادر است به خصوص خانواده ما هم چون ورزشی نبودند، از آسیب ها اطلاع چندانی نداشتند و فکر می کردند تمام عمل های جراحی باعث می شود آدم ناقص شود. اینطور بود که گفتند فوتبال و فوتسال را کلا باید کنار بگذاری. برای من خیلی سخت بود اما ناچار شدم. بعد از این دوران یک نفر به من گفت بیا تیراندازی کار کن و من خواستم سراغ آن بروم ولی دیدم که اصلا نمی توانم از توپ جدا شوم و خیلی طاقت فرسا است. برای همین شروع کردم به گشت و گذار اینستاگرامی. این را هم بگویم که عاشق ضربه کاشته زدن در فوتبال و فوتسال هستم. واقعا این کار را دوست دارم. هر جایی هم بازی کنم، قطعا کاشته ها را می زنم. در گشت های مجازی که می زدم، با برخی صفحات آشنا شدم و دوست داشتم راجع به حرکات فوتبال به ویژه ضربه های ایستگاهی یاد بگیرم. در این میان ویدیوهایی دیدم که برایم خیلی جالب بود. می دیدم که با توپ حرکات جذابی انجام می دهند و من هم شروع کردم به تمرین. در حالی که اصلا اسم رشته (فری استایل) را نمی دانستم. این شد که من ناخواسته و ندانسته به خاطر عشقی که به توپ داشتم، وارد فری استایل شدم. برای مصدوم نشدن هم این رشته گزینه خوبی بود که سراغ فوتبال و فوتسال نروم.

دور ماندن از فوتبال و فوتسال سخت نیست؟

من عاشق بازی کردن هستم و از افرادی که در بازی هوششان را به کار می گیرند، بسیار خوشم می آید. از بازی کردن با هوش لذت می برم. من پیشنهادهای زیادی هم از تیم های مختلف داشته ام و دوست دارم که بازی کنم ولی آدم نمی تواند همزمان 10 هندوانه بلند کند. خود دانشگاه انقدر به ما سخت می گیرد، که من نمی رسم فوتبال و فری استایل و درس را همزمان ادامه دهم. تازه بدنسازی های فوتبال و فری استایل هم جدا هستند. ولی فکر می کنم اگر کمی تمرین کنم، راحت به تیم ملی می رسم و می توانم یکی از بهترین فوتبالیست های ایران باشم چون از نظر بدنی توانایی اش را دارم. کلا در این راه خیلی اعتماد به نفس دارم ولی الان انتخابم این است که درس بخوانم تا ببینم در آینده چه پیش می آید.

در چه رشته ای و کدام دانشگاه تحصیل می کنی؟

من در رشته ریاضی محض در دانشگاه شریف تحصیل می کنم.

 

چه رتبه ای در کنکور به دست آورده ای؟

در کنکور رتبه کشوری 35 و رتبه سهمیه ام 2 شد.

برنامه ریزی ات برای انجام همزمان ورزش و درس چگونه است؟

ادامه دادن همزمان درس و فری استایل واقعا فشار زیادی به من می آورد ولی دوست ندارم تک بعدی باشم. اگر روزی از فری استایل به جایی نرسیدم، سراغ درسم می روم و برعکس اگر درسم به هدف نرسید، از فری استایل کمک می گیرم. به نظرم همه انسان ها استعدادهای زیادی دارند و من هم به همین شکل تلاش می کنم از دو سه تا از این استعدادها به صورت بهینه استفاده کنم.

این روزها اینفلوئینسر شدن در اینستا برای خیلی ها هدف شده است.برای تو چه طور؟
خیلی ذهن اینفلوئنسر شدن را ندارم. چیزی که برای من اهمیت دارد، این است که بقیه افراد وقتی صفحه من را می بینند، بگویند این هم یک آدم عادی مثل ماست و وقتی او توانسته، چرا ما نتوانیم؟ دوست دارم مردم بیدار شوند و بدانند که استعداد دارند. می خواهم برایشان الهام بخش باشم تا اینکه بیزنس کنم. من هدف اصلی نیستم بلکه فقط وسیله ای هستم برای رسیدن به اهداف و موفقیت ها.

طرفداران و دنبال کنندگان بیشمار و میلیونی برایت جذاب و وسوسه کننده نیست؟

دوست دارم برای مردم کشورم الهام بخش باشم. به نظرم همه آدم ها عجیب و غریب با استعداد هستند. فقط باید متوجه شوند که چه کارهایی می توانند بکنند. اگر بخواهم بزرگ ترین آدم دنیا بشوم و چند میلیون فالوور داشته باشم، چاره اش فقط یک هک ساده است که خیلی راحت همه چیز از بین برود. اینطور چیزها مثل اینستاگرام و فالوور موقت است. برای من مهم است که اگر قرار است آدم خاصی هم بشوم، اسمم ماندگار شود. مثل مریم میرزاخانی که نامش بعد از این همه وقت مانده و یادش زنده است. اینستاگرام هم نداشته ولی آدم بسیار بزرگی بوده و به او افتخار می کنیم. خانم میرزاخانی برایم الهام بخش بوده و دوست دارم چنین شخصیتی داشته باشم نه اینکه با صفحه اینستاگرامم کار و بیزنس کنم.

از فوتبالیست های مطرح پیغام تشویق داشته ای؟

بعضا فوتبالیست ها هم در اینستاگرام از کارهای من تمجید کرده اند اما بیشتر نگران این هستند که خدای نکرده حاشیه ای برایشان ایجاد شود.

 

خارج از ایران هم کارهای تو را دیده اند؟
بیشتر از ایران، خارجی ها از من حمایت کرده اند. واقعا شاید نسبت این حمایت ها یک به هزار باشد. بهترین صفحه فری استایل دنیا شاید 4،5 بار فقط پست های من را منتشر کرده و بارها استوری گذاشته است. خود صفحه فیفا هم چندین بار از من استوری و پست گذاشته و خودشان به من پیام داده اند. کلا صفحه های خارجی خیلی تا به حال از من حمایت کرده اند. حتی اوایل که کارم را شروع کرده بودم، به من می گفتند دختر عمان به جای اینکه بگویند دختر ایران. چون عمانی ها در صفحاتشان خیلی از من تعریف می کردند و بقیه هم فکر می کردند من عمانی هستم. این حمایت نکردن ایرانی ها برایم ناراحت کننده بود.

تیم و بازیکن مورد علاقه؟

در کودکی عاشق مسی بودم و بارسلونا را دوست داشتم. بعد که بزرگتر شدم، دیدم خیلی اشتباه است که آدم ذهنش محدود به یک نفر و یک تیم باشد. شاید در یک بازی رونالدو خیلی خوب باشد، یا دیگران. برای همین دیگر فقط نگاه می کنم و طرفدار نیستم. به نظرم بهترین بازیکن هر روز متفاوت است و نمی شود گفت فلانی بهترین است. قبول دارم که تصمیم گیری ها در شرایط سخت باعث انتخاب بهترین بازیکن ها می شود اما فکر می کنم آدم نباید با تعصب برخورد کند. بیشتر دوست دارم تعادل برقرار باشد چون تعصب همه چیز را از بین می برد.


گفتی به هوش فوتبالیست ها دقت می کنی. مسی از نظرت باهوش ترین نیست؟

نه نمی توانم بگویم مسی باهوش ترین بازیکن دنیاست. ولی بازیکن واقعا خوبی است و دوستش دارم. به قدری بازیکنان بزرگ در دنیا هستند که واقعا اشتباه است آدم بگوید یکی بهتر از بقیه است. همه خوب هستند. شاید باهوش تر از مسی هم وجود داشته باشد، نمی دانم.

در ایران طرفدار چه تیمی هستی؟

من فوتبال ایران را زیاد دنبال نمی کنم. سطح بازی ها بالا نیست و وقتی مثلا الکلاسیکو را می بینید و برمی گردید سراغ بازی های ایران، اصلا اذیت کننده است. شاید مثلا برای لجبازی با دیگران می گفتم پرسپولیسی یا استقلالی هستم ولی واقعا به هیچ تیمی در ایران علاقه مند نبوده ام. البته این را می دانم که آقایان فوتبالیست ما واقعا مستعد هستند. آنها دارند دائم تلاش و تمرین می کنند.

طرفدار هیچ کدام از فوتبالیست های ایرانی هم نیستی؟

علی کریمی. علی کریمی واقعا سلطان است. تنها فوتبالیست ایرانی است که چنین نگاهی به او دارم. خیلی کریمی را دوست دارم و واقعا اسطوره است. یک آدم متفاوت در فوتبال که با همه تا الان فرق داشته. من اصلا پرسپولیسی نیستم ولی شخص علی کریمی اسطوره است و تکرار نشدنی.

بیل گیتس یا علی کریمی؟

بین بیل گیتس و علی کریمی انتخابم قطعا اولی است.

در فوتبال ما مقوله تحصیل خاص و کمیاب است. به نظرت می شود اینها را با هم ادامه داد؟

حتما می شود فوتبال و تحصیل را با هم پیش برد اما باید دقت کنیم که نمی توان همه چیز را به صورت «عالی» همزمان انجام داد. مثلا نمی شود در دانشگاه شریف درس خواند و در لیگ برتر بازی کرد. شاید غیر ممکن باشد. درس می شود خواند اما در دانشگاه های نسبتا معمولی و همزمان در لیگ برتر هم بازی کرد. زیاد کار عجیب و غریبی نیست. ضمنا باید دنبال استعداد گشت. من خودم چون ریاضی وقت زیادی نمی گیرد، انتخابش کرده ام که به ورزش هم برسم.

تحصیل کرده بودن در ورزشکارها نمود خارجی هم دارد؟
بدون تردید تحصیل و مطالعه روی زندگی ورزشکارها تاثیر می گذارد. مثلا خیلی قشنگ است که یک فوتبالیست در مصاحبه اش زیبا حرف بزند. به نظرم خیلی درس خواندن تاثیرگذار است.

تا به حال به ورزشگاه آزادی رفته ای؟

از طرف فیفا برای بازی فینال آسیا بین پرسپولیس و کاشیما به ورزشگاه آزادی دعوت شدم. خیلی اتفاق جالبی در زندگی ام بود. من به همراه مادرم رفتیم. عجیب اینکه در VIP ورزشگاه همه خانم ها خارجی بودند و هیچ خانمی ایرانی نبود.

ماجرای حضور در عصر جدید؟

من هیچ علاقه ای به معروف شدن ندارم چون حس می کنم زندگی در چنین شرایطی بسیار سخت است. اما عصر جدید را به چشم یک شانس و فرصت دیدم. حتی شرکت کننده ها از اینکه من استرس نداشتم، تعجب می کردند. در هر صورت برنامه ریزی کردم برای اینکه از فرصت پیش آمده استفاده کنم و به اهدافم نزدیک شوم.

به عنوان یک طرفدار ضربات ایستگاهی، بهترین کاشته زن دنیا کیست؟

خودم هستم (با خنده). اما بدون شوخی فکر می کنم پیرلو است. خیلی او را دوست دارم.

 

بین درس و ورزشی که انجام می دهی ارتباطی می توان یافت؟

چیزی که بین ریاضی و فری استایل مشترک است، داشتن آرامش و تمرکز است. اما اینطور نیست که بگویم فلان مفهوم ریاضی را به صورت مشابه در ورزش پیدا کرده ام.

کاشته زدن از اصول ریاضی پیروی می کند؟

من اعتقاد دارم پا موقع کاشته زدن در لحظه آخر باید به همان نقطه ای که توپ قرار است برود، اشاره کند. من خودم اینطور کاشته می زنم. معمولا هم درست در می آید ولی فکر نمی کنم قاعده ریاضی داشته باشد. بیشتر یک مسئله حسی است.

چه مسابقاتی برای فری استایلر ها وجود دارد؟

مسابقات در ایران برای خانم ها هست ولی کم است. در حدی است که خود بچه های فری استایلر این کار را انجام می دهند. در ایران برای آقایان شهریور ماه برگزار می شود. من هم برای اولین بار داوری مسابقات آقایان را تجربه کردم. اما خارج از کشور مسابقات خیلی زیاد است. اصلی ترین مسابقات Super ball و Redbull هستند. مسابقات Redbull با دعوت از هشت ورزشکار برتر جهان انجام می شود ولی سوپربال کلی است و همه می توانند شرکت کنند. رنکینگ داشتن هم به این صورت است که باید در تورنمنت های مختلف شرکت کرد و در رده بندی بالا رفت. تجربه در مسابقه خیلی نکته مهمی است که واقعا با کار انفرادی زمین تا آسمان تفاوت دارد. من هم امسال قرار بود شرکت کنم ولی ویزا دیر رسید و نشد. انشاالله امسال با قدرت بیشتر اقدام می کنم تا شرکت کنم.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن