آخرین اخبارحوادث

خطرات احتمالی فعال شدن گسل مشا فشم/این گسل ویرانگر را بیشتر بشناسید

پهنه گسلی مشا در دره مشا بیش از ۱۰ متر عرض داشته و به شدت بریده، خرده و پودر شده است.

گزارش سرویس حوادث پایگاه خبری صارم آنلاین، گسل مشافشم که از سمت فیروزکوه و دماوند تا محدوده کندوان امتداد یافته، توانمندی‌اش برای زلزله بیش از ۷ ریشتر است.

گسل فشاری مشا، گسل بزرگی است که شامل زیر شاخه های فراوانی نیز می شود زلزله ۱۸۳۰میلادی به منطقه شرقی فعالیت این گسل نسبت داده می شود علاوه براین زلزله بزرگی هم که در سال ۹۵۸ میلادی با بزرگ ۷/۷ ریشتری در ۵۰ کیلومتری تهران رخ داده است که به قسمت غربی این گسل نسبت داده می شود.

مسئله مهم در مورد این گسل تلاقی آن با گسل شمال تهران در بالا دست سد لتیان است به این جهت که فعالیت این گسل می تواند موجب فعال شدن گسل تهران شود گسل فشاری مشا، گسلی است طویل، اساسی و لرزه زا که در راستای آن گستره بلند البرز از شمال بر روی دامنه های جنوبی آن رانده شده است.

این گسل دارای راستای شرق ، جنوب شرقی – غرب، شمال غربی است. گسل مذکور در روی نقشه های زمین ساختی شکل سینوسی دارد و در دو قسمت شرقی و غربی راستای تقریباً شرقی – غربی دارد. شیب گسل فشاری مشا همیشه به سمت شمال و بین ۳۵ تا ۷۰ درجه تغییر می کند. این گسل با طولی حدود 300 کیلومتر از جنوب غربی شاهرود و در شرق ، تا آبیک در غرب ادامه دارد. دریاچه آب شیرین تار در ۱۵ کیلومتری شرق شهرستان دماوند در راستای این گسل تشکیل شده است.

پهنه گسلی مشا در دره مشا بیش از ۱۰ متر عرض داشته و به شدت بریده، خرده و پودر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن