آخرین اخباراجتماعی

شریک بی فرهنگی دیگران نشویم

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین، در چند روز گذشته ویدیوی دلخراشی از کتک خوردن یک کودک به دست مادرش در فضای مجازی دست به دست شد. این اتفاق واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است اما چرا اینگونه اتفاقات رقم می‌خورد؟
واقعا ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم. گاهی آنقدر در فضاهای تعریف شده‌ی خودمان غرق می‌شویم که فراموش می‌کنیم دنیا واقعیت‌هایی را در خودپنهان دارد که هر کدامشان برایمان تلنگر و نهیبی است.
به خوب و بد بودن عرف‌های جامعه هیچ کاری ندارم اما موضوعی از چند روز گذشته ذهنم را چنان مشغول خودش کرده است که انگار همه‌ی اتفاقات دنیا حول آن بی‌مهری می‌چرخد. مادری که در تصوراتش دنیای مجازی را آنقدر بزرگ می‌داند که حاضر است دردانه‌ی زندگی‌اش را در مقابل چشمان کسانی که در آن دنیا دنبالش می‌کنند کتک بزند و به خیال خودش ترحم بخرد.
ماجرا مربوط به همان داستان غم‌انگیزی است که یکی از آدم‌های این سرزمین انجام داده است. بدون شک شما اگر از تمام بی‌مهری‌های آن زن اطلاع نداشته باشید دست کم بخشی از ویدیوهای کتک زدن فرزندش را دیده‌اید.
در فضای مجازی این ویدیوها در چند روز گذشته چنان دست به دست می‌شد که انگار یک اتفاق جذاب را برای همدیگر تعریف می‌کردند. غافل از اینکه کودکی که امروز مجازات می‌شود بدون آنکه هیچ گناهی مرتکب شده باشد با دست به دست شدن ویدیوها توسط من، شما و امثال ما به مجازاتی سنگین‌تر محکوم می‌شود. هیچ فکر کرده‌اید، برای یک لحظه خودمان را جای این کودک تصور کنیم در سالهای نه چندان دور که او بزرگ می‌شود و می‌تواند در این جامعه زندگی کند آیا به راحتی می‌تواند این خاطرات تلخ را هضم کند؟
روی صحبت من با کسانی مثل خودم است. کسانی که به تصور جذب فالوور و افزایش بازدید و لایک در فضای مجازی هر مطلبی را بازنشر می‌کنند. غافل از اینکه این کار فکر نشده‌ی آنها دودمان زندگی انسان دیگری را بر باد می‌دهد.
همیشه از کلمه مادر تجسم مهر و مهربانی را داشته‌ایم و تأسف‌بار است دیدن رفتار جلادگونه کسی که نام مادر را یدک می‌کشد.
تأسف کمترین واژه‌ای است که برای این دسته از آدم‌ها می‌توان بر زبان آورد.
نمی‌دانم شاید بعضی‌ها او را بیمار روانی بدانند. برخی جلوی اسم این خانم تعبیرهای دیگری را به کار ببرند اما به نظر من موضوع فراتر از این است. ما قبل از اینکه فضای مجازی را درک کرده باشیم وارد آن شده‌ایم و برای دستیابی به اهداف نه چندان سالم خودمان در این فضا از هیچ کاری فروگزار نخواهیم کرد.
بیایید از امروز به بعد هر زمان انگشتمان برای به اشتراک‌گذاری یک محتوا، ویدئو، متن و … صفحه گوشی را لمس کردقبل از اقدام به انتشار به خوبی راجع به محتوای مد نظرمان فکر کنیم و با خودمان بیاندیشیم که آیا انتشار این ویدئو به اهداف پلید سازندگان آن کمک می‌کند؟ آیا زندگی فرد دیگری را تهدید می‌کند؟ و اگر برای هر کدام از این سوال‌ها جوابمان مثبت بود از به اشتراک‌گذاشتن آن منصرف شویم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن