آخرین اخباراقتصاد

کاهش بی ساقه وتاریخی ارزش لیر

بالا رفتن نرخ تورم و همچنین کاهش شدید منابع ارزی باعث نگرانی معامله گران از توانایی بانک مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است. با توجه به این که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است و شرایط کنونی حاصل از کرونا می تواند باعث عمیق تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.

ثابت نگه داشتن نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه با واکنش منفی فعالان بازار مواجه شده است. نرخ بهره ترکیه اکنون در سطح ۱۰.۲۵ درصدی قرار دارد و تعدادی از کارشناسان معتقدند برای کمک به اقتصاد کشور، بانک مرکزی باید نرخ بهره را بالاتر ببرد که این مساله تاکنون به دلیل نگرانی از افزایش تورم اجرایی نشده است.

این موضوع در هفته گذشته باعث شد تا لیر به پایین ترین سطح تاریخ خود برسد بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۸.۲ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۲۴ درصد افزایش به ۸.۲۸۸ لیر رسید.

این در حالی است که مقامات ترکیه تورم پنج درصدی را هدف گذاری کرده اند، باقی ماندن تورم در سطح بالای ۱۲ درصدی باعث شده است تعداد زیادی از مردم این کشور برای محافظت از ارزش پول خود در برابر تورم اقدام به خرید و نگهداری دلار کنند.  ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۵۰ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است.

در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۹.۶۶۷ لیر و هر پوند معادل ۱۰.۷۰۴  لیر اعلام شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن