آخرین اخباراقتصاد

بودجه نفتی کشورهای نفتی با چند دلار بسته خواهد شد؟

بررسی رفتار اقتصادی عراق،عربستان،امارات و کویت

بازار نفت  در روزها و ماهای گذشته پرنوسان ترین روزهای خودش را تجربه کرده است و این نوسانات قیمت نفت بیش از همه برای کشورهای نفتی تاثیر گذار بوده است

طبق برآوردهای انجام شده ایران در سال ۲۰۲۱ برای متعادل کردن بودجه خود  به نفت ۳۲۱ دلاری نیاز دارد و  امارات به نفت ۶۶ دلاری، کویت به نفت ۶۰ دلاری و عراق به نفت ۵۵ دلاری در سال آینده نیاز دارند.

عربستان سعودی پس از آمریکا با میانگین تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز دومین تولید کننده بزرگ نفت در دنیا است؛ این کشور بودجه ۲۰۲۰ خود را بر روی نفت ۶۳ دلاری بسته در حالی که میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال جاری زیر ۴۰ دلار تخمین زده شده است. این کاهش قیمت نفت همزمان با تصمیم این کشور برای کاهش تولید شده است طبق گفته تحلیل گران کاهش تولید به اندازه لازم برای کاهش قیمت متناسب نبوده است

وزارت دارایی عربستان سعودی پیش بینی کرده است که قیمت نفت برای سه سال آینده حدود ۵۰ دلار باشد و این کشور بودجه سال آینده را بر روی نفت ۵۰ تا ۵۵ دلاری بسته است.

امارات هم پس از عربستان سومین تولیدکننده بزرگ نفت دنیا است .صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که امارات متحده برای تامین بودجه خود به نفت بشکه ۶۶ دلاری نیاز خواهد داشت.

پس از امارات متحده کویت بودجه سال آینده این کشور در حالی بر روی نفت ۵۵ دلاری بسته شده است که سال گذشته قیمت هر بشکه نفت در بودجه این کشور در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلاری تخمین زده شده بود.

مقامات عراق گفته اند بودجه سال ۲۰۲۱ خود را بر روی نفت ۴۵ دلاری بسته اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن