آخرین اخبارپرونده ی روزپزشکی و سلامت

کاهش شنوایی در کووید-19

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، این روزها مطالب زیادی در مورد کاهش شنوایی بعنوان یک سمپتوم جدید گفته می‌شود که البته چندان جدید نیست.

دکتر حسن رودگری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با صارم آنلاین، با اشاره به جدیدترین مقالات منتشر شده در این زمینه گفت: در مقاله‌ای که در شماره ۹۷ مجله بین‌المللی بیماری‌های عفونی درج شده به یک تحقیق کوچک که در ماه آوریل ۲۰۲۰ (فروردین-اردیبهشت) در ترکیه و بر روی ۵ مورد فقدان ناگهانی یکطرفه شنوایی Sudden Sensorineural Hearing Loss (SSHL) رخ داده بود انجام شد که یک مورد از آنها تست RT-PCR مثبت داشته است. این مطالعه کوچک شاید ارزش آماری قوی نداشته باشد اما پیشنهاد می‌کند تا علائم non-specific همانند کاهش شنوایی در دوران پاندمی کووید-۱۹ جدی گرفته شده و اقدامات تشخیصی و بخصوص پیشگیرانه همانند قرنطینه فرد مشکوک صورت پذیرد.

عضو کارگروه تازه های علمی کرونا در سازمان نظام پزشکی در ادامه افزود: در مجله مایو کلینیک آمریکا Myo Clinic Proceedings گزارشی از ماه آوریل و از دانشکده پزشکی هانوفر آلمان چاپ شده که به وضعیت یک مرد ۶۰ ساله با علائم ابتدایی تب و سرفه می‌پردازد. این فرد که قبلا سالم و بدون هرگونه کوموربیدیتی بود، سه روز پس از بستری و ۸ روز پس از شروع علائم اولیه به بخش ICU منتقل گردید. نمونه برونکوآلوئولار لاواژ حاوی ویروس کووید۱۹ بود و متعاقبا نیز تست IgG و IgM موید ابتلا بوده است. ۱۳ روز پس از ICU بیمار بهبود نسبی یافته و به بخش منتقل شد هرچند hyperactive delirium داشت. پس از بهبود شرایط دلیریوم وی اظهار کرد که Loud Tinitus یا همان White noise و همچنین ناشنوایی دو طرفه دارد. Hearing loss توسط معاینه آکوستیک تایید و بیمار به بخش ENT ارجاع گردید. شایان ذکر است که بیمار هرگز در زندگی خود hearing loss و با تینیتوس را تجربه نکرده بود. در بررسی‌های اودیولوژیک یک فقدان کامل شنوایی طرف راست و کاهش شدید چپ گزارش شد و MRI نیز یک contrast enhancement در Cochlea راست و همچنین کاهش مایع در همان سمت را نشان می‌داد. نکته جالب اینکه نزدیک به استخوان تمپورال همان سمت یک contrast enhancement در قسمت تحتانی لوب فرونتال راست دیده می‌شد. همه این علائم رادیولژیک نشانه‌ای از التهاب Cochlea می‌باشد. برای درمان طرف راست Cochlear implant CI-electrode انجام شد و طرف چپ با سه تزریق Intratympanic Triamcinolone درمان گردید تا از اثر سرکوب قوای ایمنی بر اثر تجویز وریدی یا خوراکی کورتون اجتناب شود.
البته باید توجه داشت که بیمار در طول درمان کووید۱۹ داروهای اوتوتوکسیک مثل آزیترومایسین و فورزماید دریافت کرده بود هرچند این داروها منجر به تغییرات رادیوگرافیک در MRI نمیشوند و به احتمال قوی hearing loss ناشی از دارو نبوده است.

دکتر رودگری در پایان با استناد به یافته های منتشر شده گفت: نتیجه می‌گیرم که در دوران پاندمی هر علامتی در صورت ادامه می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کووید۱۹ باشد فلذا در این موارد باید هوشیارانه اصول قرنطینه را تا اثبات تشخیص رعایت نمود و در صورت شک بیشتر از تست‌های تشخیصی استفاده نمود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن