آخرین اخبارپرونده ی روز

کلروکین در بدن ما دقیقا چه اثری دارد؟

این خبر تخصصی و برای مطالعه پزشکان و کادر درمان تهیه و تنظیم شده است.

به گزارس سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، کلروکین به عنوان یکی از داروهای پر کاربرد در روزهای پاندمی کرونا تبدیل شده است.

دکتر احسان شجاعی‌فر، پژوهشگر طب پیشگیری و ایمنی‌شناسی در گفت و گو با صارم آنلاین در این رابطه گفت: کلروکین مخالفان و موافقان زیادی دارد.

دکتر شجاعی فر گفت: به بیان ساده می‌توان گفت این دارو با تداخل در pH مورد نیاز برای اکثر فرایند‌های سنتز پروتئین و تشکیل وزیکل‌های داخل سلولی، همه فعالیت‌های سلول مورد نظر را کاهش داده و به طور کلی به صورت کاهش تمامی سایتوکاین‌ها و تولیدات سلولی و حتی فعالیت ویروس‌ها که به این سازوکارهای سلولی نیازمند هستند، نمود می‌یابد.

وی در ادامه با تاکید بر اثر کلروکین بر ایمنی بدن افزود: این دارو در ایجاد پاسخ ایمنی و فعال شدن سیستم ایمنی تداخل ایجاد می‌کند چون سایتوکاین‌های لازم برای ایجاد پاسخ و فعال شدن ایمنی ذاتی از طریق گیرنده‌های Toll-like را مهار می‌کند.

دکتر شجاعی فر گفت: کلروکین خاصیت ضد ویروسی دارد چون در تمام مراحل ورود، تکثیر و جوانه‌زنی ویروس در سلول‌ها تداخل ایجاد می‌کند.
کلروکین ضد التهاب است چون در تولید سایتوکاین‌های التهابی و گیرنده‌های آنها تداخل ایجاد می‌کند و به این ترتیب در کاهش عوارض ناشی از طوفان سایتوکاینی نیز موثر است.
کلروکین به نفع برتری ایمنی سلولی است چون در کارکرد فاگوزوم تداخل ایجاد می‌کند و با نشت آنتی‌ژن‌های ویروسی به سیتوزول عرضه متقاطع (توسط MHC I) توسط سلول‌های عرضه کننده تقویت می‌شود.

این پژوهشگر طب پیشگیری در پایان افزود: استفاده از این دارو در اوایل بیماری به نفع کاهش گسترش عفونت ویروسی و به ضرر شکل‌گیری و فعال شدن پاسخ ایمنی مناسب و به ویژه ایمنی همورال است. استفاده از این دارو در روز‌های واپسین بیماری به نفع کاهش بار ویروس و به نفع کاهش التهاب و عوارض ناشی از طوفان سایتوکاینی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن