آخرین اخبارپزشکی و سلامت

کرونا به طور مستقیم از مادر به نوزاد منتقل می شود؟

* این خبر تخصصی بوده و برای مطالعه پزشکان و کادر درمان تنظیم شده است.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، احتمال انتقال مستقیم کرونا ویروس از مادر مبتلا به نوزاد تاکنون تایید نشده است.

دکتر حسن رودگری در پیامی که برای صارم آنلاین ارسال کرده است به یکی از سوالات رایج در خصوص انتقال ویروس کرونا پاسخ داده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این پیام نوشته است:

« با توجه به سوالات زیادی که در رابطه با انتقال ویروس کرونا از مادر باردار به جنین وجود دارد، تحقیق مروری توسط همکاران ایرانی صورت گرفته است که در مجله fetal pediatric pathology در هفته اخیر منتشر شده است.
در این Review Study تمام مقالات موجود از ابتدای گسترش Covid19 لغایت ۴ مارس ۲۰۲۰ مورد مطالعه سیستماتیک قرار گرفت و علی‌رغم اینکه بعضی از مقالات مدعی شده بودند که چنین انتقالی امکان‌پذیر است، رویکرد اکثر آنها بر خلاف این نظریه بود و احتمال انتقال مستقیم مادر Mother-Fetal Vertical Transmission به جنین در این Review مردود اعلام شده است.

31 مادر در این مجموعه مقالات مورد مطالعات مختلف بودند که هیچ‌گونه آلودگی ویروس کرونا در نوزادان و یا در جفت که پس از زایمان مورد بررسی قرار گرفته بود، مشاهده نشد. هرچند دو تن از این مادران پس از زایمان در اثر عوارض Covid19 جان باختند، اما نوزادان آنها مبتلا نشده بودند.

این تصور وجود دارد نوزادانی که با ابتلا به Covid19 گزارش شده‌اند، احتمالا از طریق جفت و یا ارتباط مستقیم جفتی مادر به فرزند نبوده است و احتمالا در حین زایمان و یا پس از آن این انتقال از افراد و با وسایل صورت گرفته باشد. »

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن