آخرین اخبارپزشکی و سلامت

هوش مصنوعی و تشخیص کرونا

هوش مصنوعی با گوش دادن به سرفه می‌تواند کووید-۱۹ را تشخیص دهد

موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با معرفی سیستم هوش مصنوعی جدید که قادر به تشخیص بیماری کویید 19 از طریق سرفه می باشد می‌تواند به عنوان یک برنامه پیش از غربالگری استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری صارم آنلاین به نقل از ایسنا ، با توجه به این که سرفه ممکن است نشانه احتمال ابتلا افراد به کرونا باشد یا صرفا یک صاف کردن گلو،بنابراین اهمیت وجود سیستمی که بتواند افراد مبتلا بدون علائم را تشخیص دهد احساس می شود

عملكرد این سیستم براساس شبکه عصبی است که می‌تواند تغییرات ظریف نشان دهنده اثرات ویروس کرونا را در سرفه فرد تشخیص دهد.

یک شبکه عصبی صداهای مرتبط با قدرت صوت را تشخیص می‌دهد. دیگری به حالات احساسی آن گوش می‌دهد که نشان دهنده زوال عصبی است. در عین حال، شبکه عصبی سوم، تغییرات عملکرد تنفسی را اندازه گیری می‌کند. همچنین الگوریتمی برای بررسی تخریب عضله که سرفه‌های ضعیف‌تررا حاصل می‌شود و تصویر کامل‌تری از سلامتی افراد ارائه می‌دهد، در نظر گرفته شده است

این هوش مصنوعی در آزمایش‌های اولیه بسیار دقیق عمل کرده است. پس از اینکه تیم سازنده، آن را با دهها هزار نمونه سرفه و گفتگو آموزش داد، این فناوری ۹۸.۵ درصد از سرفه‌ها را در افراد مبتلا به کووید-۱۹ به درستی تشخیص داد. همچنین ۱۰۰ درصد افرادی را که ظاهراً بدون علامت بودند، شناسایی کرد.

این فناوری برای تشخیص افراد علامت دار طراحی نشده است، زیرا ممکن است مبتلا به سایر بیماری‌ها نیز باشند که رفتار مشابهی ایجاد می‌کنند و اگرچه این سیستم کاملاً توانا است، اما بهتر است برای صدور حکم قطعی در مورد آلوده بودن یا نبودن به کووید-۱۹ مورد استفاده قرار نگیرد.

دانشمندان در حال توسعه یک برنامه کاربر پسند هستند که بتواند به عنوان ابزاری برای محافظت در مقابل ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین فقط لازم است هر روز در تلفن خود سرفه کنید تا این سیستم تعیین کند که آیا بیرون رفتن برای شما ایمن است یا نه.

محققان حتی می‌گویند که اگر از این ابزار همیشه و در همه حال استفاده شود تا به سرفه‌های همه افراد گوش دهد، می‌تواند به همه‌گیری پایان دهد. اگرچه این یک “اگر” بزرگ است که احتمالاً باعث افزایش نگرانی در مورد مسائل مربوط به حریم خصوصی می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن