آخرین اخبارپرونده ی روز

در مبارزه با کرونا همه باید با وزارت بهداشت همراه باشند

نشست ویژه وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس برگزار شد

به گزارش سرویس پزشکی و بهداشت پایگاه خبری صارم آنلاین نشست ویژه وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با موضوع گزارش اقدامات انجام شده،  طرح سوال و مطالبات نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست که روز  گذشته در صحن مجلس شورای اسلامی و با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، اعضای کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از وکلای ملت برگزار شد، گزارش آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا، اقدامات مقابله ای، چالش ها و مشکلات پیش رو و همچنین مطالبات و سوالات نمایندگان مردم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای نشست، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از تلاش شبانه روزی مجموعه وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در نقاط مختلف کشور گفت: در همان روزهای اول شیوع ویروس در کشور با توجه به تجاربی که در این زمینه داشتم طی در خواستها و نامه های رسمی، دستگاههای مختلف را در جریان سطح خطر آفرین این اپیدمی قرار دادیم و تمام تلاش خود را بکار بستیم تا همگان را متوجه میزان بالای تهدید آن برای کشور نماییم اما متاسفانه باید اذعان کنم در بعضی جاها همکاری لازم صورت نگرفت و این موضوع جدی گرفته نشد.

وی گفت: اولین آزمایشات مثبت ما از دو نفر مشکوک در شهر قم انجام شد که در فرایندهای تشخیصی و پیگیری منبع آن مشخص شد که از تجاری که با چین در ارتباط بوده اند، به این افراد سرایت کرده و سپس موارد دیگری که در تهران تشخیص داده شد،  بلافاصله و بدون درنگ تمام اقدامات لازم اعم از اطلاع رسانی و پیگیری های تخصصی درمانی را آغاز کردیم.

دکتر نمکی با اشاره بر تعهد قلبی خود بر اولویت قرار دادن سلامت مردم بر هر مصلحتی تاکید کرد: تحت هیچ شرایطی سلامت مردم را با هر دلیلی به خطر نخواهیم انداخت.

وی این موضوع را خط قرمز خود تلقی کرد و ادامه داد: بیش از هر زمانی احساس مسئولیت و تکلیف کرده ام و به رغم بسیاری ناملایمات، کمبود امکانات، عهدشکنی های صورت گرفته در تامین پاره ای اقلام و …، به همراه همکارانم بصورت شبانه روزی تلاش کرده ایم تا حداکثر خدمت رسانی به هم میهنان صورت گیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به جنگ رسانه ای دشمنان افزود: متاسفانه در دنیا طوری وانمود می شود که گویی ایران به کانون ویروس تبدیل شده است که این موضوع کاملا غلط است. کشورهایی نظیر امارات و پاکستان قبل از ما درگیر کرونا بوده اند. این ویروس بیماریی است که کشور و مرز سیاسی نمی شناسد و باید تلاش شود که اتحاد و همبستگی داخلی و خارجی برای شکست آن شکل گیرد بنابراین اتهام زنی و کارشکنی نتیجه ای جز تلفات و زیان بیشتر به مردم در پی نخواهد داشت.

دکتر نمکی با تاکید بر این موضوع که من مامور اعلامم نه اعمال،  به گلایه از برخی دستگاهها در همراهی نکردن مناسب با سیستم بهداشت و درمان کشور در شرایط حساس کنونی پرداخت و گفت: زیبنده نیست بنده به عنوان وزیر بهداشت در پی موضوعاتی مانند هماهنگی برای واردات کالا، چانه زدن با تولید کننده مواد بهداشتی یا رایزنی با تجار و بازرگانان برای تامین ملزومات باشم.

وی اذعان داشت: موضوع کرونا بسیار فراتر از یک بحث پزشکی است این بیماری ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد و بنابراین لازم است تمامی وزارتخانه ها، دستگاهها، نیروهای نظامی، قوه قضایه، سازمان های مردم نهاد و … با شناخت مسئولیت خود در برابر شیوع این اپیدیمی به میدان آمده و نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.

وزیر بهداشت در انتهای سخنان خود با اشاره به تلاش های بی دریغ، شجاعانه و متعهدانه کادرهای درمانی در سراسر بیمارستانهای کشور، آن را نماد یک جنگ واقعی توصیف کرد و گفت به همکارانم افتخار می کنم که با همه محدودیت ها و کمبودهای موجود در شرایط فعلی جانانه در کنار مردم ایستاده اند و با همه خطرات جانی که برایشان وجود دارد، از هیچ تلاشی فروگذار نبوده اند.

در ادامه این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش مجموعه وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی سوالات، مطالبات و همچنین انتظارات خود را از وزارت بهداشت، دولت و سایر دستگاههای کشوری بیان کردند که مهمترین آنها شامل؛ در خواست از مقام معظم رهبری برای حکم الزام آور به همه دستگاهها جهت همراهی صددرصد با وزارت بهداشت، تاکید بر ضروری بودن مدیریت متمرکز و تفویض اختیار کامل به وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس، تسریع در تهیه و توزیع عادلانه وسایل و ملزومات مورد نیاز بهداشتی و درماتی، تشدید محدودیت های ورود و خروج مردم از شهرها به ویژه شهرهای با ابتلای بیشتر، تعیین تکلیف وضعیت ادارت و جلوگیری از تناقض گویی ها در خصوص تعطیلی و ادامه کار آنها، تاکید بر قطع زنجیره ابتلای ویروس به هر طریق ممکن، ملزم نمودن وزارت خانه ها و دستگاهها برای همراهی با وزارت بهداشت به ویژه وزارت امور خارجه وزارت صمت و دیگر وزارتخانه ها و
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت فعلی مردم و فشارهای اقتصادی ناشی از بیکاری و مشکلات اقتصادی برای بسیاری از هموطنان، از دولت خواستند در قالب بسته های حمایتی و تامین کالاهای اساسی، مردم را یاری رسانده و از آسیب اجتماعی و اقتصادی بیشتر پیشگیری نمایند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن