آخرین اخبارپرونده ی روز

سونوگرافی ریه در تشخیص کرونا چه کاربردی دارد؟

*این خبر تخصصی بوده و برای مطالعه پزشکان و کادر درمان تنظیم شده است.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، سونوگرافی ریه برای موارد شک به کرونا در شرایط بحرانی ناشی از تعدد مراجعات و شلوغی مراکز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر سارا رودگری متخصص گوش و حلق و بینی با اعلام این خبر گفت: طبق گفته کادر درمانی بیمارستان دانشگاهی سنت لوییجی گونزالای‌‌ِ تورین ایتالیا بدنبال هجوم بیماران متعدد به منظور تشخیص بیماری کووید ۱۹ به بیمارستان آنها روش خود را برای انجام سریع تریاژ ابداع نموده‌اند.

دکتر رودگری که در یکی از بیمارستانهای سازمان تامین اجتماعی در استان تهران فعالیت می کند در ادامه افزود: در ابتدا فرض پزشکان بر این بود که افراد با سن بالاتر بیشتر در معرض درگیری با نوع شدید بیماری می‌باشند اما با مشاهده تعداد بیشتری از مراجعه کننده، این فرضیه از نظر آنان مردود شد.
پزشکان نتوانستند همبستگی آشکاری بین پارامتر سن و شدت پونومونی در بیماران مبتلا به کرونا ویروس پیدا کنند و در نتیجه نیاز به یک رویکرد جدید برای اولویت‌بندی ارائه خدمات به مراجعین داشتند. به همین منظور دکتر Volpicelli که یک متخصص برجسته در معالجه بیماران کووید 19 به دنبال ایجاد روشی جهت جداسازی موارد کم خطر از موارد مرگ‌بار بود. دکتر Volpicelli در این تحقیقات به نتایج ارزشمندی دست یافت، از جمله اینکه سونوگرافی ریه باید برای همه بیماران مشکوک به ویروس کرونا حتی افراد با علائم بسیار خفیف انجام شود. طبق نظر ایشان بیماران حتی با علائم خفیف ممکن است به سرعت به سمت پونومونی و اختلال تنفسی شدید پیش بروند.

دکتر سارا رودگری با تاکید بر تجربیات بدست آمده در این خصوص به صارم آنلاین گفت: تجربیات دکتر نشان داد که انجام سونوگرافی ریه در تفکیک بیماران نیازمند به بستری و بیماران قابل ترخیص و یا موارد قرنطینه خانگی بسیار موثر است. ایشان و همکارانش با مشاهده یکی از علائم خفیف تب، سرفه و تنگی نفس در بیماران اقدام به سونوگرافی ریه نمودند و نتایج نشان داد که در برخی موارد با وجود اینکه chest X-ray نرمال بود اما در سونوگرافی ریه، پونومونی بینابینی مشاهده شد. همچنین در بیماران با علائم خفیف یا حتی بدون علامت همراه با تب خفیف علائم پونومونی ریه در سونوگرافی ریه مشاهده شد.

وی افزود: در افراد با سونوگرافی ریه نرمال در اورژانس بیمارستان نمونه با swab از بینی جهت تست (rRT-PCR) انجام شد و بیماران با هدف قرنطینه خانگی به منزل فرستاده شدند در حالیکه بیماران با سونوگرافی حاکی از احتمال پونومونی ریه می‌بایست تا آماده شدن جواب PCR و chest X-ray به مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت در بیمارستان بستری و ایزوله گردند. طبق نظر ایشان پس از مشاهده سونوگرافی ریه مثبت و حتی قبل از آماده‌سازی نتایج آزمایش، بیماران مشکوک می‌توانند تحت درمان با آنتی‌ویروس و هیدروکسی کلروکین قرار گیرند.
طبق نظر دکتر Volpicelli تایید روش آنها نیاز به زمان بیشتری دارد ولی به شدت توصیه شده که از تمامی بیماران مشکوک به کووید۱۹ سونوگرافی ریه بعمل آید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن