پزشکی و سلامت

رتینوپاتی نوزادان نـارس

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین رتینوپاتی نوزادان نارس یا ROP از شایع ترین علل کوری قابل پیشگیری در نوزادان است. این بیماری، نوزادان نارس را مبتلا می کند. بهبود امکانات مراقبت از نوزادان نارس، نرخ زنده ماندن آنان را افزایش داده و در نتیجه تعداد نوزادان مبتلا به ROP در چند سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته و متأسفانه در برخی موارد منجر به کوری شده است.
ROP نوزادان نارس با وزن کم را مبتلا می‌کند که با وزن کمتر از 1500 گرم ( یا مواردی یا وزن کمتر از2000 گرم ) و با سن حاملگی کمتر از 33 هفته ( در برخی موارد کمتر از 36 هفته ) به دنیا می آیند، در معرض ابتلا هستند.
در این کودکان، شبکیه‌ی چشم تکامل نیافته است و تأثیر عوامل مختلف از جمله دریافت اکسیژن ممکن است باعث ایجاد رگ‌های غیرطبیعی در چشم آنان بشود، عدم دریافت اکسیژن کافی، خطر مشکلات عمومی نوزاد را زیاد می کند ومعمولاً تجویز اکسیژن با نظر پزشک ضروری می باشد.
در بیشتر موارد این رگ های غیر طبیعی شبکیه، بطور خود به خود از بین می روند. هر چه وزن کودک کمتر، سن حاملگی هنگام تولد، پایین تر و مشکلات پس از تولد بیشتر باشد، احتمال رشد غیر طبیعی رگ ها بیشتر است.خوشبختانه با تشخیص و درمان به موقع، به خوبی میتوان این بیماری را بهبود بخشید. سعی شده است به برخی از پرسشهای شایع والدین، در این بروشور پاسخ داده شود.

احتمال ابتلای چه نوزادی به ROP بیشتر است؟
نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم( در مواردی کمتراز 2000 گرم )

آیا این بیماری علامتی دارد که والدین متوجه آن بشوند؟
متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه که درمان پذیر است، هیچ علامتی نداردو تنها از راه معاینه ی چشم پزشکی می توان این بیماری را به درستی تشخیص داد.

چگونه می‌توان این بیماری را تشخیص داد؟
همه نوزادان در معرض خطر باید تحت معاینه چشم پزشکی دقیق توسط یک پزشک فوق تخصص شبکیه که تبحر و استادی لازم برای معاینه این بیماران را دارد قرار بگیرند.

چه زمانی این نوزادان معاینه شوند؟
ROP، نوزادان را در بدو تولد و تا 4 هفتگی مبتلا نمی کند، به همین دلیل باید نخستین معاینه ی نوزادی که در معرض خطر است را از 4 هفتگی ( یک ماه پس از تولد ) انجام داد.

تا چه زماني اين نوزادان بايد مجدداً معاينه شوند؟
معاينه هاي پيگيري، بسته به وضعيت چشم نوزاد انجام مي شود. خوشبختانه پس از تكامل نسبي شبكيه ي نوزاد، احتمال ROP به صفر
است.


آيا ROP قابل درمان است؟
اگر نوزاد به موقع تحت معاينه قرار بگيرد و بيماري تشخيص داده شود، ROP قابل درمان است. آمارهاي مربوط به نوزادان مبتلا به ROP در ايران نشان مي دهد كه با تشخيص و درمان صحيح، تقريباً همه ي اين نوزادان بهبود يافته اند.

اگر نوزاد مبتلا به ROP به موقع تشخيص و درمان نشود، چه پيامدي خواهد داشت؟
متاسفانه احتمال بهبودي در موارد پيشرفته ي بيماري، عليرغم تمام روش هاي درماني ليزري و جراحي، بسيار كم و ناموفق است.

وظيفه والدين نوزاد نارس چيست؟
با مراجعه به موقع، به پزشك متخصص چشم و پيگيري درمان هاي توصيه شده براي نوزادشان،ROP يك بيماري درمان پذير چشمي است، البته در مورد نوزادان نارسي كه به موقع تشخيص داده و درمان شوند، در غير اين صورت منجر به نابينايي نوزاد خواهد شد.
توجه كامل پزشكان متخصص نوزادان، پرستاران NICU، والدين نوزادان نارس و چشم پزشكان مسئول معاينه و درمان، مي‌تواند تضمين‌كننده‌ي بينايي نوزاد نارسباشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن