آخرین اخبارپرونده ی روز

داروی کرونا کشف شد

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت پایگاه خبری صارم آنلاین، نتیجه تست داروی hrsACE2 بر روی ویروس کرونا موفقیت آمیز بود.

پروفسور فرخنده بهجتی در گفت و گو با صارم آنلاین ضمن اعلام این خبر گفت: مجله معتبر CELL، ساعاتی پیش خبر موفقیت تاریخی گروهی از دانشمندان را منتشر کرده است.
مسئول فنی آزمایشگاه سیتو ژنتیک بیمارستان فوق تخصصی صارم گفت: بر اساس مطلب منتشر شده این مجله دانشمندان دارویی را کشف کرده‌اند که به شکل موثری اتصال ویروس کرونا به بدنه سلول‌ها را مسدود می‌کند و می‌تواند به صورت بالقوه سبب درمان بیماری کووید ۱۹ در همان ساعات اولیه شود.
نتیجه تحقیقات در مورد این داروی جدید ساعاتی پیش در نشریه معتبر Cell منتشر و سبب افزایش امیدها برای یافتن درمان موثر بیماری ناشی از ویروس کرونا شده است.
وی افزود: این داروی جدید توسط گروهی از دانشمندان در نقاط مختلف جهان و به سرپرستی دانشگاه بریتیش‌کلمبیا در کانادا شده است.
پزشکان ومحققان برجسته ای در کانادا، اسپانیا و همچنین تیم زیست‌شناسی عفونی سوئد به ریاست دکتر علی میرعظیمی این تحقیقات را به صورت مشترک انجام داده‌اند.
پروفسور بهجتی در ادامه گفت: داروی کشف‌شده توسط این گروه تحقیقات بین‌المللی، اکنون نام علمی hrsACE2 را دارد و به‌زودی آزمایش های بالینی آن توسط شرکت Apeiron Biologics در اروپا آغاز خواهد شد.
این تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند علاوه بر ریه به صورت مستقیم در رگ‌های خونی و کلیه تکثیر شود. نتیجه کشت سلولی آزمایشگاهی نشان داده است که داروی جدید می‌تواند میزان ویروس در بافت آلوده را بین هزار تا پنج هزار برابر وضعیت عادی، کاهش دهد.
تحقیقات درباره این داروی جدید بر دو جنبه متمرکز بوده است. از یک سو نحوه تعامل ویروس با غشای سلول‌های بدن انسان و چگونگی بی‌اثر کردن مکانیسم اتصال ویروس به سلولهای بدن و آلوده کردن و از دیگر سو چگونگی گسترش عفونت در رگ‌ها و درگیر شدن کلیه با این بیماری است.
ژوزف پنینگر، سرپرست تیم تحقیق این دارو در دانشگاه بریتیش کلمبیا گفته است که «ما امیدواریم که نتایج تحقیقات ما به تولید گسترده داروی جدید برای درمان این بیماری همه‌گیر منجر شود». در این تحقیق یک پروتئین کلیدی به نام ACE2 در سطح غشای سلولی کشف شده است که نقش مهمی در فرآیند اتصال ویروس به سلول‌های بدن ایفا می‌کند.

مسئول آزمایشگاه سیتو ژنتیک بیمارستان صارم در پایان گفت: این دارو فعلا در مرحله فاز دو آزمون بالینی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن