آخرین اخباراجتماعی

تراز دریاچه ارومیه 58 سانتی متر رشد کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه در آغاز بهار امسال، یک هزار و ۲۷۱ متر و ۵۲ سانتی متر ثبت شد که ۵۸ سانتی متر بیشتر از آغاز بهار سال گذشته است.

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری صارم آنلاین تراز دریاچه ارومیه در اولین روز سال 1399 به یک هزار و 271 متر و 52 سانتی متر رسید که در مقایسه با تراز سال قبل 58 سانتی متر افزایش داشته است.

اتابک جعفری مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به افزایش ۶۵ درصدی حجم آب دریاچه طی یک سال گذشته، اضافه کرد: حجم آب موجود در دریاچه ارومیه هم چهار میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب است که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از ابتدای سال گذشته می‌باشد.

وی در خصوص وسعت دریاچه ارومیه نیز بیان کرد: وسعت این دریاچه از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا ابتدای امسال بیش از ۴۷۰ کیلومترمربع افزایش یافته و به ۲ هزار و ۹۷۸ کیلومتر مربع رسیده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به جدیدترین مرحله رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه، گفت: ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب به سمت نگین آبی آذربایجان در حال رهاسازی است.

نگاهی به تغییرات تراز دریاچه ارومیه در بازه ۳۰ ساله گذشته حاکی از افزایش قابل ملاحظه تراز این دریاچه در سال ۱۳۷۴ دارد؛ پس از آن تراز این دریاچه به واسطه کاهش بارش و آب‌های ورودی به این آن به آرامی رو به کاهش گذاشت، به طوری‌که تا سال ۱۳۹۷ تراز این دریاچه به میزان ۸ متر کاهش یافت.

طی زمستان ۱۳۹۷ و بهار ۱۳۹۸ به واسطه افزایش بارندگی، تراز دریاچه با سرعت زیادی افزایش یافت؛ به‌طوری‌که طی چند ماه تراز دریاچه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه‌های بعدی و به واسطه کاهش آب‌های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه روند کاهشی داشته ولی سطح آب در مقایسه با ندت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر است.

با وجود این افزایش نسبی، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد؛ افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

نکته قابل توجه اینکه قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌است ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن